Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ubezpieczenia OC. Kierowcy znów muszą się przygotować na podwyżki

Po ubiegłorocznej stabilizacji cen polis OC, w 2018 roku spodziewane są podwyżki - oceniają eksperci mfind.pl. To efekt rosnących wypłat odszkodowań dla poszkodowanych w wypadkach. Dziś najwięcej za ubezpieczenie OC płacą kierowcy z Wrocławia - ponad 1,5 tys. zł. Najmniej ci Zielonej Góry, Rzeszowa i Białegostoku - ok. 800-900 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po ubiegłorocznej stabilizacji cen polis OC w 2018 roku spodziewane są podwyżki - oceniają eksperci mfind.pl. To efekt rosnących wypłat odszkodowań dla poszkodowanych w wypadkach. Dziś najwięcej za ubezpieczenie OC płacą kierowcy z Wrocławia - ponad 1,5 tys. zł. Najmniej ci Zielonej Góry, Rzeszowa i Białegostoku - ok. 800-900 zł.

Lata 2015 i 2016 przyniosły kierowcom ponad 50-procentowe podwyżki cen obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. W kilku miastach ceny wzrosły prawie dwukrotnie. 2017 rok przyniósł uspokojenie na rynku. Średnia cena polisy OCustabilizowała się na poziomie nieco powyżej 1 tys. zł, ale kierowcy bez zniżek czy z bardziej ryzykownej grupy wiekowej płacili ok. 1,4-2 tys. zł.

- Choć ceny ubezpieczeń komunikacyjnych wciąż są na wysokim poziomie, to na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy ceny ustabilizowały się, ponieważ odnotowaliśmy wzrost zaledwie o 0,4 proc. - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Przemysław Pepla z mfind.pl.

Także początek tego roku był dla kierowców łaskawy. Ceny przestały rosnąć, a w wielu miastach nawet spadły, np. w Kielcach (o 27 proc.), Białymstoku (14 proc.) i Bydgoszczy (13 proc.). Na bardziej atrakcyjną ofertę mogą liczyć także kierowcy w Poznaniu, Rzeszowie i Zielonej Górze. Podwyżki odczuwają za to mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Olsztyna czy Opola.

- Najdroższe ubezpieczenie OC jest we Wrocławiu. Już drugi rok z rzędu kierowcy w tym mieście muszą płacić za nie najwięcej spośród wszystkich miast wojewódzkich w Polsce, już ponad 1,5 tys. zł - mówi Przemysław Pepla.

Podobne kwoty muszą zapłacić mieszkańcy Olsztyna - średnio 1 439 zł. Dla porównania, w Gdańsku średnia cena wynosi 1 313 tys. zł, w Warszawie nieco ponad 1 202 tys. zł, w Łodzi 1 244 tys. zł, a w Krakowie 1 146 tys. zł.

- Choć obecnie ceny polis OC ustabilizowały się, co jest dobrą wiadomością dla kierowców po gwałtownych podwyżkach w ubiegłych latach, to w nadchodzących miesiącach spodziewamy się niestety dalszych podwyżek. Nie powinny jednak być one tak duże jak w poprzednich latach - mówi Przemysław Pepla.

Powodem są wciąż rosnące wypłaty odszkodowań z tytułu szkód osobowych. W ciągu trzech kwartałów 2017 roku ubezpieczyciele wypłacili 6,3 mld zł odszkodowań i świadczeń z OC komunikacyjnego. To o 8,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Odsetek wypłat odszkodowań z tytułu szkód osobowych jest w naszym kraju stosunkowo niewielki, jeśli zestawimy go z danymi z Europy Zachodniej. Prognozujemy, że odsetek ten będzie rósł, a wraz z nim niestety także i ceny polis komunikacyjnych - mówi Przemysław Pepla.

Ekspert mfind.pl przypomina, że w najbliższych miesiącach największy wpływ na rynek ubezpieczeń będzie miała unijna dyrektywa o dystrybucji ubezpieczeń (IDD), która ma zapewnić wyższy poziom ochrony klienta. Regulacja nakłada na dystrybutorów ubezpieczeń wiele nowych obowiązków, takich jak rzetelne informowanie o cechach produktu, opłatach, zasadach wynagradzania pośredników przez towarzystwa ubezpieczeń. Dystrybutorzy będą musieli analizować potrzeby klientów, by zaprezentować im najkorzystniejsze oferty.

Tagi: ubezpieczenia oc, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
Newseria
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-01-2018

tadekwiększość firm ubezpieczeniowych opanowana jest przez środowisko peowców ..., to oni nadal chcą strzydz Polaków bez skrupułów i do gołej skóry

28-01-2018

D.Ale zdzierstwo!! Ja za oc place 2200!!!!!! za silnik 1.6 Auto za 5 tys, a samo OC będzie kosztowac mnie ze 3 tys jak tak dalej pojdzie, przecież to … Czytaj całość

28-01-2018

MagdaCo sie za tego pisu wyprawia w Kraju to w głowie się nie mieści skończy sie wyjściem na ulice jak za komuny.

Rozwiń komentarze (126)