Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ubój rytualny w Polsce. Szansa na złagodzenie sporu

0
Podziel się:

Izraelskie MSZ zaapelowało do Polski o konkretne kroki, a ambasadorowie obu krajów byli wzywani na rozmowy.

Ubój rytualny w Polsce. Szansa na złagodzenie sporu
(Lukasz Ostalski/REPORTER)

Polski ambasador przy Unii Europejskiej ma dzisiaj przedstawić stanowisko Warszawy w tej sprawie na spotkaniu rabinów w Brukseli. Wcześniej izraelskie MSZ zaapelowało do Polski o konkretne kroki, a ambasadorowie obu krajów byli wzywani na rozmowy.

Wczoraj Polskie Radio ujawniło, że trzy dni temu polski ambasador w Tel Awiwie pojechał na spotkanie w izraelskim MSZ, gdzie usłyszał protest w sprawie zakazu uboju rytualnego. W kilka godzin po opublikowaniu tej informacji MSZ w Warszawie zaprosiło na rozmowę ambasadora Izraela w Polsce. _ - Dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu przedstawił stanowisko zarówno polskiego parlamentu jak i rządu _ - relacjonował Rafał Sobczak z MSZ.

Izraelski ambasador nie chciał komentować spotkania, ale MSZ w Jerozolimie po południu oświadczyło, że oczekuje od Warszawy konkretnych kroków w tej sprawie. _ - Nie zamierzamy mówić nikomu, co ma robić. Nie dyktujemy ani nie wymuszamy niczego. Jestem pewien, że polskie władze znajdą rozwiązanie i wiedzą, co mają robić _ - podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem rzecznik izraelskiego MSZ Yigal Palmor.

Eksperci uważają, że jest to jeden z najpoważniejszych w ostatnich latach sporów między Polską a Izraelem i że oba kraje powinny jak najszybciej dojść w tej sprawie do porozumienia.
Początkiem całego zamieszania była przeforsowana w polskim Sejmie ustawa, która zabrania rytualnego uboju zwierząt. Żydzi i muzułmanie jednak traktują taki rodzaj zabijania zwierząt jako część tradycji religijnej.

Po decyzji Sejmu zaprotestowało nie tylko izraelskie MSZ, ale także Naczelny Rabin Polski, Gmina Żydowska w Warszawie oraz wpływowe organizacje żydowskie z całego świata.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcemy ograniczać dostępu do rytuałów Ministerstwo administracji zapewnia, że Polska nie chce ograniczać dostępu do rytuałów. Takie stanowisko mamy przedstawić jutro na spotkaniu rabinów Europu w Brukseli.
Izrael protestuje w sprawie uboju rytualnego Odrzucenie przez polski Sejm projektu ustawy dopuszczającej ubój rytualny jest nie do przyjęcia - oświadczył MSZ Izraela.
Żydzi będą musieli przejść na wegetarianizm? _ Zakaz uboju rytualnego godzi w podstawowe prawa Żydów i muzułmanów - _ deklarują przedstawiciele gmin żydowskich.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)