Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Ubóstwo w Polsce ma twarz starca. Co czwarty 50-latek żyje w nędzy

45
Podziel się:

27 proc. Polaków po 50. roku życia w 2015 roku było dotkniętych ubóstwem dochodowym. Pod tym względem wyprzedzili nas tylko Hiszpanie (29,5 proc). Słabo na tle innych krajów wypadamy też pod względem zdrowotnym - podało w czwartek Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

Tylko w Hiszpanii jest więcej osób starszych i ubogich niże naszym kraju.
Tylko w Hiszpanii jest więcej osób starszych i ubogich niże naszym kraju. (Shutterstock/Roman023)

27 proc. Polaków po 50. roku życia w 2015 roku było dotkniętych ubóstwem dochodowym. Pod tym względem wyprzedzili nas tylko Hiszpanie, gdzie odsetek ten sięga niemal 30 proc.. Słabo na tle innych krajów wypadamy też pod względem zdrowotnym - podało w czwartek Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

Z opracowania wynika m.in, że stopa ubóstwa dochodowego osób 50+ należy w Polsce do najwyższych w Europie. Dotkniętych tym typem ubóstwa jest 27 proc. osób z tej grupy wiekowej. Mimo to analitycy notują poprawę w stosunku do lat 2011-2012 i 2006-2007, kiedy ubóstwa doświadczyło 30 proc. Polaków w wieku 50+.

Słabo wypadamy także pod względem tzw. ubóstwa subiektywnego, opartego na osobistym postrzeganiu swojej sytuacji materialnej przez badanych. Odsetek Polaków, którzy deklarowali, że trudno jest im "związać koniec z końcem", wyniósł ok. 60 proc.

To ok. 20 proc. więcej niż w Czechach i o ponad 40 proc. więcej niż w Niemczech. Pod tym względem wygrywamy jedynie z Grecją, gdzie odsetek ubóstwa subiektywnego wyniósł ponad 70 proc.

* Bieda po polsku. Szokujące dane z nowego raportu *

Gorzej niż inne badane kraje wypadamy także pod względem samooceny zdrowia. 22 proc. mężczyzn i 23 proc. kobiet oceniło swój stan zdrowia jako zły. Dla przykładu jako zły, swój stan zdrowia określiło 11 proc. czeskich mężczyzn i tyle samo kobiet. Najlepiej wypadła Grecja i Szwecja - 5 proc. Jeszcze gorzej jest pod względem zdrowia psychicznego.

- Od samego początku polskiego uczestnictwa w badaniu SHARE duża część osób w wieku 50+ klasyfikowana jest jako osoby z dużym ryzykiem depresji. U mężczyzn w ostatniej rundzie (2015 rok - PAP) było to 30 proc., a w przypadku kobiet aż 48 proc. W tym względzie wypadamy gorzej od większości krajów w Europie - powiedział dziennikarzom dr hab. Michał Myck, dyrektor Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

Z opracowania wynika także, że osoby 50+ w Polsce są znacząco mniej aktywne na rynku pracy. Chętniej i szybciej przechodzimy też na emeryturę. Odsetek osób, które chciałyby przejść na emeryturę "tak szybko, jak to jest możliwe" jest w Polsce wyższy niż w innych badanych krajach. Dla mężczyzn w wieku do 60 lat wynosi 55 proc., dla kobiet w tej samej grupie wiekowej - 47 proc.

Według analityków CenEA różnice w stanie zdrowia i warunkach materialnych są głównym źródłem zróżnicowania w ocenie jakości życia osób 50+.

- Przeciętna ocena jakości życia polskiej populacji w wieku 50 lat i więcej była niższa w porównaniu do ocen wśród osób w tym wieku we Francji, Niemczech i Szwecji i porównywalna do poziomu w Czechach i Hiszpanii - poinformowali eksperci CenEA.

Ponadto z badania wynika, że wyżej jakość życia oceniały osoby pracujące od niepracujących. Nie bez znaczenia były także warunki pracy. Zdaniem analityków mają one m.in. wpływ na "kontynuację zatrudnienia, a w dłuższej perspektywie wpływają na stopień aktywności zawodowej po przejściu na emeryturę".

Organizacja przedstawiła wyniki Badania Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych "SHARE: 50+ w Europie" za 2015 rok. Badanie to przeprowadzane jest co dwa lata od 2004 r.

W ramach 6. rundy (2015 r.) badania przeprowadzono w 17 krajach Europy i w Izraelu. W Polsce w ramach tej rundy w badaniu wzięło udział 1826 osób. Uczestnicy byli pytani o takie aspekty życia jak zdrowie, sytuacja rodzinna, aktywność zawodowa, emerytura, majątek i sytuacja materialna.

Badanie "SHARE: 50+ w Europie" jest realizowane w ramach projektu "Wsparcie realizacji badań panelowych osób w wieku 50 lat i więcej w międzynarodowym projekcie Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe (SHARE)". Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowany w partnerstwie pomiędzy Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

Marcin Chomiuk

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
renata
4 lata temu
zgadzam się z ogrodnikiem
Barbapapa
6 lat temu
Niewielu zdaje sobie sprawę z faktu, że po II WŚ (1945r.) byliśmy jednym z najbardziej obrabowanych krajów świata. Poza zniszczeniami wojennymi wyjechało z Polski do ZSRR 39 tys. pociągów wszelkich dóbr. Nie skorzystaliśmy z "planu Marshalla". Dokonaliśmy cudu gospodarczego osiągając to co mamy - mimo beznadziejnego zarządzania o politrukowskich korzeniach. Warszawa stała się miejscem do którego ściągano największe "szuje" z tzw terenu i oni stali się podstawa zarządzania tak państwem jak i miastem. Po krótkiej chwili nadziei związanej z "Solidarnością" okazało się, że to był tylko eksperyment KGB mający na celu sprawdzenie, czy da się cały naród/państwo okraść nazywając to eufemizmem prywatyzacja. A skoro się udało, to powtórzono to jak wiemy w ZSRR i mamy ogromne oligarchiczne państwo biedaków. W Polsce w zapale okradania państwa przez funkcjonariuszy PZPR i wskutek niewiedzy ile nasza gospodarka jest warta, zniszczono prawie całkowicie nasz przemysł. A nasz przemysł był wbrew pozorom potęgą europejską. Ale media nie reprezentujące narodu potrafią połykaczom papki wcisnąć wszystko. Dlatego jesteśmy tu gdzie jesteśmy i trzeba być twardzielem aby przetrwać. Weźcie pod uwagę, że Prezydent, Premier, Rząd, Sejm i Senat to tylko trupa aktorska na potrzeby cyrku zwanego demokracją. Już starożytni Rzymianie stosowali zasadę "dziel i rządź", jak na razie nieprzyjazne Polakom media zdołały tego dokonać w sposób nieomal doskonały. I znowu mam Déjà vu w latach powojennych twierdzono, że gdyby nie socjalizm to Polska nie została by odbudowana, obecnie wielbiciele UE cieszą się jak dzieci z tego co i tak byłoby zrobione ale za to kosztem około 10% niższym. Jedno co trzeba oddać UE to to, że na początku formalizm spowodował mniejszą ilość kradzieży ale potem już to nie miało znaczenia, a "dzięki" funduszom tzw. unijnym gminy oduczyły się sprawnego i rozsądnego zarządzania zasobami co doprowadziło do absurdów w rozwoju infrastruktury.
zuzanna
6 lat temu
po 20 latach pracy 880 zl emerytury,i na co starcza niszcza polska racje ciesza sie soba,a ta gruba pawlowicz zre na oczach ludu i udawadnia jakpis owcy sie bawia nawet w sejmie na wizji sie zre a bidota jak dawniej mowiono to zrej kit z okna jak nie masz co na zachodzie to dostaja od panstwa 200 euro wszyscy w nigdy nie pracujacy gdzie my zyjemy,ludzie opamietajcie sie,i pozwalajcie elicie smiac sie z tej biedoty a oni zmiwniaja stolki by znow wsadzic swojego do koryta
miałeś złoty ...
6 lat temu
I tak skończył się mit 27 alt wolności, zawycie z 1981r. Solidarność, dwa palce wzniesione w V i ryk z gardeł Lech Wałęsa, a potem precz z komuna. Macie co chcieliście. Nie podobało się ludziom w PRL, wybrali styropian - to go mają. Ostrzegał was m.in. Jaruzelski czym to się skończy, kto na to dał pieniądze aby zniszczyć Polskę i jaki był tego cel. W zamian macie msze i biznes kk, jedynego obok działaczy opozycji beneficjenta zniszczenia PRL.
Adam Chrześci...
7 lat temu
hmm,a może by tak spytać to,jakież to ubóstwo ? ludzie wołają o chleb,nie ma co jeść ale codziennie wyrzuca się tony jedzenia do śmietników,całe chleby nawet dobre wyrzucają,a później wyrzucają je,i wołają,że są głodni,jaka to bieda ? bieda wynika najbardziej z tego,że taki człowiek ląduje pod mostem z powodu alkoholu czy innych środków ,które uzależniają,w szkołach dzieci nie mają jeść ? a może państwo nie chce przeznaczyć nic na wyżywienie dzieci ? to syjonistyczny rząd do tego wszystkiego doprowadza najbardziej,woli okradać ludzi ,gdzie wg mnie podatek powinien być zniesiony,bo podatki czasem idą np na uchodźców teraz (budowanie meczetów) czy właśnie tzw biednych rodzin,które jeżdzą super brykami,a inni żyją na ulicy bezdomni,nie mają gdzie zamieszkać
...
Następna strona