Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Uchodźcy z Syrii. Turcja może przyjąć do 100 tys. uciekinierów

0
Podziel się

Szef tureckiej dyplomacji zasugerował, by ONZ utworzyła obozy dla uchodźców na granicach z Syrią.

Uchodźcy z Syrii. Turcja może przyjąć do 100 tys. uciekinierów
(PAP/EPA)
bDBrJYad

Turcja może przyjąć maksymalnie 100 tysięcy uchodźców z Syrii - powiedział turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu, którego cytują lokalne media. Dodał, że w celu powstrzymania fali uciekinierów należy utworzyć strefę buforową.

- _ Jeśli liczba uchodźców przekroczy 100 tys., nie będziemy mogli udzielić nowym uciekinierom schronienia w Turcji. Będziemy musieli ich przyjąć na terytorium syryjskim _ - powiedział Davutoglu dziennikowi _ Hurriyet _.

Szef tureckiej dyplomacji zasugerował, by ONZ utworzyła obozy dla uchodźców _ na granicach z Syrią _.

bDBrJYaf

Davutoglu poinformował też, że 30 sierpnia Turcja będzie uczestniczyć w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, którego celem będzie przeanalizowanie sytuacji humanitarnej w Syrii i sąsiednich krajach. Organizatorem spotkania na szczeblu ministrów jest Francja, która przewodniczy RB ONZ. Szef tureckiej dyplomacji wyraził nadzieję, że wówczas podjęta zostanie decyzja w sprawie obozów dla uchodźców.

W ostatnim tygodniu z powodu ofensywy syryjskich wojsk rządowych i walk w Aleppo gwałtownie wzrosła liczba uchodźców uciekających do Turcji. Obecnie na terenie tego kraju jest ich 70 tysięcy. W weekend tureckie władze zaczęły rozdawać pomoc uchodźcom, którzy znajdują się na ziemi niczyjej na granicy obu krajów.

Ankara już w przeszłości sugerowała utworzenie strefy buforowej wzdłuż granicy z Syrią, ale przyspieszenie tempa napływu uchodźców sprawiło, że tureckie władze obawiają się powtórki z 1991 roku, gdy podczas wojny w Zatoce Perskiej na granicy doszło do masakry 500 tys. irackich Kurdów.

Czytaj więcej w Money.pl
Zwrócą się po pomoc do Al-Kaidy, jeżeli... Syryjska opozycja regularnie wzywa wspólnotę międzynarodową do pomocy w powstrzymaniu sił Asada przed dalszym rozlewem krwi i represjami w kraju.
Oni są przeciwni zakazowi lotów nad Syrią? Żadne z państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ nie zaproponowało dotąd formalnie takiej strefy, ale Hillary Clinton nie wyklucza i takiego rozwiązania.
Al-Kaida przeciw reżimowi w Syrii Grupa podejrzewana o związki z Al-Kaidą nabiera znaczenia w wojnie przeciwko reżimowi syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.
bDBrJYal
bDBrJYaG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)