Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uczelnie borykają się z niżem demograficznym

0
Podziel się:

Kandydatów na studia jest mniej, bo spada liczba maturzystów. W tym, roku egzamin dojrzałości zdawało o 2 tysiące osób mniej niż w 2011 r.

Uczelnie borykają się z niżem demograficznym
(uniinnsbruck / Flickr (CC BY SA 3.0))

Polskie uczelnie borykają się z niżem demograficznym. W lepszej sytuacji są szkoły wyższe w dużych miastach. Warszawskie uczelnie, szczególnie humanistyczne, o kandydatów walczą za pomocą prestiżu i szans, które daje stolica.

Jak informuje Magdalena Suduł z sekcji rekrutacji Szkoły Głównej Handlowej, jej uczelnia nie odczuwa skutków niżu demograficznego. Rozmówczyni podkreśla, że od kilku lat liczba kandydatów na studia kształtuje się na podobnym poziomie. Magdalena Suduł zaznacza jednak, że są to liczby mniejsze niż 10 lat temu, w czasach wyżu demograficznego.

Na Uniwersytecie Warszawskim wolnych miejsc na studia stacjonarne pierwszego stopnia zostało około 10 procent. Wolne miejsca zostały na nietypowe lub trudne kierunki takie jak Astronomia i Fizyka czy Filologia Białoruska. Anna Korzekwa, rzeczniczka prasowa uczelni zdradza, że mniej kandydatów jest na studiach niestacjonarnych. Zwłaszcza na studiach drugiego stopnia widać odpływ chętnych do nauki.

Kandydatów na studia jest mniej, ponieważ z roku na rok spada liczba maturzystów. W ubiegłym roku do matury przystąpiło ponad 334 tysiące osób. W tym, egzamin dojrzałości zdawało o 2 tysiące osób mniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Milion złotych dla uczelni. Za najlepsze studia Do konkursu mogą przystąpić uczelnie, które tak zmieniły bądź zmienią stare programy studiów, by kształcenie nastawione było na efekty.
Wolą pseudostudia niż kolejki w pośredniaku _ Praktyka gospodarcza pokazuje, że uczelnie lepiej lub gorzej spełniają swoje zadania, jeśli chodzi o przekazywanie wiedzy. _
U nich związkowcy krytykują podwyżki płac Związki zawodowe chcą precyzyjnych tabel wynagrodzeń i gwarancji, że pensje pracowników szkół wyższych wzrosną powyżej średniej krajowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)