Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"UE może upaść jak Imperium Rzymskie". Premier Holandii o kryzysie migracyjnym

0
Podziel się:

Z powodu kryzysu migracyjnego Unia Europejska może upaść jak Imperium Rzymskie - powiedział premier Holandii Mark Rutte, cytowany przez dziennik "Financial Times". Jego kraj obejmuje od stycznia przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

"UE może upaść jak Imperium Rzymskie". Premier Holandii o kryzysie migracyjnym
(EPA/SVEN HOPPE)

- Pierwszym etapem powinno być zapewnienie, że granice są kontrolowane. Imperium Rzymskie nam pokazało coś, co wszyscy wiemy: wielkie imperia upadają, jeśli granice nie są dobrze chronione - powiedział Rutte małej grupie dziennikarzy z Brukseli.

Holenderski rząd uczynił z tematu migracji jeden z priorytetów swojej unijnej prezydencji w pierwszym półroczu 2016 roku.

- Musimy powstrzymać napływ migrantów przybywających do Europy, nie możemy utrzymać aktualnego poziomu - powiedział Rutte, cytowany przez portal o tematyce unijnej EUobserver.

Holenderski minister spraw zagranicznych Bert Koenders wezwał w środę do wysiłków, by utrzymać przy życiu strefę Schengen. Ale minister finansów i szef Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem przestrzegł brukselskich dziennikarzy, że mała grupa krajów z udziałem Holandii musi być zmuszona do uformowania ministrefy Schengen, jeśli kryzys migracyjny nie będzie mógł być rozwiązany.

Holenderskie media podały w listopadzie, że rząd tego kraju rozważa pomysł utworzenia ministrefy Schengen, złożonej z Holandii, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Austrii. Kraje należące do tej grupy miałyby wprowadzić na jej granicach zewnętrznych kontrole osób przyjeżdżających na ich terytoria, aby monitorować imigrantów i azylantów oraz zwiększyć bezpieczeństwo w obliczu zagrożenia terroryzmem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)