Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE chce inwigilacji ograniczonej

0
Podziel się:

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE chcą, by operatorzy telekomunikacyjni przechowywali jedynie podstawowe dane dotyczące rozmów telefonicznych i przesyłanych e- maili m.in.: numery telefonów, daty i godziny połączeń, czas przesłania e-maila, a nie informacje dotyczące ich treści.

UE chce inwigilacji ograniczonej

Poinformował o tym w czwartek PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Dakowski, który uczestniczył w środowym spotkaniu w Brukseli ministrów spraw wewnętrznych państw UE.

"Pojawiły się dzisiaj błędne informacje, że przedmiotem tej decyzji ramowej ma być też treść e-maili oraz treść rozmów telefonicznych. Muszę temu zaprzeczyć. Nie ma dzisiaj zgody na przechowywanie wszystkich rozmów, wszystkich e-maili i ich treści" - wyjaśnił Dakowski.

Dodał, że przechowywane mają być jedynie takie informacje, jak data połączeń, numery telefonów, godziny wysłania e-maili.

"Już te dane w dużej mierze pomagają służbom, zajmującym się walką z terroryzmem, w identyfikacji osób odpowiedzialnych za ataki" - powiedział. Wyjaśnił, że w projekcie decyzji nie rozstrzygnięto jeszcze takich kwestii jak m.in. okres przechowywania danych o połączeniach (rozważany jest okres 12 i 36 miesięcy).

"Oczywiście są przeciwnicy, obrońcy praw obywatelskich, którzy mówią, że decyzje te idą za daleko. Musimy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy być w Europie bezpieczni czy nie" - powiedział Dakowski.

Dodał, że decyzja ramowa ws. gromadzenia danych dotyczących połączeń telefonicznych nie rozwiąże problemu terroryzmu, jest jednak jednym z działań, ułatwiających walkę z tego typu atakami.

unia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)