Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE chce rozmawiać z Narodową Radą Libijską

0
Podziel się:

Przywódcy krajów UE wezwali Muammara Kaddafiego do natychmiastowego ustąpienia.

UE chce rozmawiać z Narodową Radą Libijską
(ec.europa.eu)

Unia Europejska jest gotowa do rozmów z tymczasową Narodową Radą Libijską w Bengazi. Tak zdecydowali przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli. Nie oznacza to jednocześnie uznania Rady, o co zabiegała Francja. Wspólnota wezwała też Muammara Kaddafiego do natychmiastowego ustąpienia. **Przywódcy państw UE byli jednak bardzo podzieleni w sprawie operacji militarnej.

_ Pułkownik Muammar Kadafi musi natychmiast oddać władzę. Jego reżim stracił wszelką prawomocność i nie jest dłużej rozmówcą dla UE _ - głosi deklaracja 27 przywódców państw i rządów UE przyjęta na zakończenie piątkowego nadzwyczajnego szczytu ws. Libii.

O stanowisku unijnych liderów poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. -_ Obecne przywództwo musi oddać władzę bezzwłocznie, wszystkie 27 krajów powiedziało to jasno i głośno. Będziemy na bieżąco monitorować sytuację i nadal wywierać presję. Rada Europejska wita i zachęca tymczasową, Narodową Radę z siedzibą w Bengazi, która jest uważana za politycznego rozmówcę _ - powiedział Van Rompuy.

Unijni przywódcy podczas spotkania nie zgodzili się na utworzenie strefy zakazu lotów nad Libią. Naciskały na to Francja i Wielka Brytania, ale przeciwne były Niemcy, w związku z tym w deklaracji przyjętej na zakończenie szczytu w ogóle nie wspomniano o takiej możliwości.

Najgłośniej o przygotowanie się do interwencji militarnej apelował prezydent Francji Nicolas Sarkozy i premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Sarkozy wskazał nawet trzy konkretne cele ataków w Libii. Zastrzegł, że miałoby chodzić tylko o _ działania czysto obronne _, na podstawie mandatu ONZ i z poparciem państw arabskich, w sytuacji, _ gdyby pułkownik Kadafi użył broni chemicznej lub lotnictwa przeciwko ludności, która manifestuje bez przemocy _.


[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t134635.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libia;czolgi;na;placu;meczennikow,171,0,790955.html) Libia: Czołgi na placu Męczenników
Kanclerz Angela Merkel powiedziała po szczycie, że jest _ zasadniczo sceptyczna, jeżeli chodzi o zaangażowanie wojskowe w Libii _. Herman Van Rompuy zastrzegł jednak, że Unia definitywnie nie wyklucza żadnej możliwości działania.

- _ Rada Europejska wyraża głębokie zaniepokojenie w związku z atakami na cywilów także z powietrza. By chronić ludność cywilną kraje członkowskie przeanalizują wszystkie możliwości działania pod warunkiem, że będzie prawna podstawa ku temu i wsparcie z regionu _ - zaznaczył przewodniczący Rady Europejskiej.

Unia Europejska uważa, że w tej sprawie decyzję powinna podjąć Rada Bezpieczeństwa ONZ. Ponadto Wspólnota chce przedyskutować to z Ligą Arabską, która ma rozmawiać na ten temat.

Jest natomiast pełna zgoda, że trzeba kontynuować pilną pomoc humanitarną dla setek tysięcy uchodźców uciekających z Libii i wypracować nowe podejście do południowych sąsiadów UE w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej, tak by wesprzeć przemiany demokratyczne w Libii i innych krajach arabskich. UE obiecuje rozwijać handel i pobudzać inwestycje (w tym celu Europejski Bank Inwestycyjny planuje dla Południa 6 mld euro kredytów do 2013 r.), a także zwiększyć kontakty międzyludzkie (z myślą głównie o młodych i wsparciu społeczeństwa obywatelskiego).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t134710.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libia;rakiety;i;czolgi;przeciw;rebeliantom,103,0,790631.html) Libia: Rakiety i czołgi przeciw rebeliantom
Unijna pomoc finansowa będzie uwarunkowana przestrzeganiem praw człowieka, co dotychczas nie było zasadą. Zdaniem polskiego premiera Donalda Tuska, który uczestniczył w szczycie UE, we wspieraniu przemian demokratycznych w Afryce Północnej Unia powinna korzystać z doświadczeń Europy Wschodniej.

UE nie obiecała jednak żadnych nowych środków ze swego budżetu ponad 4 mld euro już przyznane południowym sąsiadom z basenu Morza Śródziemnego na lata 2011-13. Mają one być _ przeorientowane _, by lepiej dostosować je do nowych celów. Trudno więc tę ofertę nazwać _ planem Marshalla dla Afryki Północnej _, o jaki apelowały Włochy.

UE obiecała natomiast finansowe i techniczne wsparcie dla tych krajów UE, które w konsekwencji wydarzeń w Afryce Północnej mogą zostać dotknięte falą migracji. Chodzi przede wszystkim o Włochy, Cypr i Maltę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t134927.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaddafi;miazdzy;rebeliantow;nato;sie;waha,40,0,792104.html) Kaddafi miażdży rebeliantów. NATO się waha Wojska wierne dyktatorowi wkroczyły do Ras Lanuf. NATO koncentruje siły, także Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t85045.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sarkozy;za;zbombardowaniem;baz;kaddafiego,120,0,792440.html) Sarkozy za zbombardowaniem baz Kaddafiego Prezydent Francji uzależnił jednak ewentualny atak od wielu warunków decyzji ONZ i Ligi Arabskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t134911.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libia;wypuscila;holenderskich;zolnierzy,132,0,792196.html) Libia wypuściła holenderskich żołnierzy Dwóch mężczyzn i kobieta przylecieli w piątek rano na pokładzie greckiego samolotu wojskowego do Aten.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)