Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE grozi palcem za pieluchy

0
Podziel się:

Czy Unia Europejska pogrozi nam palcem za zbyt niską, 7-procentową stawkę VAT na pieluchy dziecięce? Przekonamy się o tym za tydzień. „Decyzja ma zapaść w przyszłą środę” - ujawniła Maria Asimakopulu z Komisji Europejskiej.

UE grozi palcem za pieluchy

*Komisja Europejska jest gotowa wszcząć postępowanie przeciwko Polsce w sprawie utrzymywanej niezgodnie z prawem unijnym obniżonej, 7-procentowej stawki podatku VAT na pieluchy dziecięce. Decyzja ma zapaść w przyszłą środę - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka KE Maria Asimakopulu. *

Decyzja miała zapaść już na wtorkowym posiedzeniu KE w Strasburgu, ale została przesunięta z powodów proceduralnych.

KE jest zdania, że Polska nielegalnie stosuje obniżony, 7- procentowy VAT na**KE: **Pieluchy dla dzieci to nie są artykuły medyczne. pieluchy dziecięce i powinna objąć ten produkt stawką podstawową podatku, wynoszącą w Polsce 22 proc.

Polska argumentuje, że zgodnie z prawem unijnym, preferencyjna, obniżona stawka VAT może być stosowana na wybrane grupy towarów, w tym. na artykuły medyczne i za takie uznaje pieluszki. Komisja jest innego zdania.

"Pieluchy dla dzieci to nie są artykuły medyczne - podkreśliła w rozmowie z PAP Asimakopulu. - Dlatego nie mogą stać się wyjątkiem w unijnych przepisach o standardowej stawce podatku VAT".

KE zgadza się na 7-procentowy VAT jedynie w przypadku pieluch dla osób dorosłych. Są one używane m.in. przez osoby starsze mające problemy z kontrolowaniem czynności fizjologicznych.

Problem pieluch dziecięcych dotyczy także Czech, Węgier, Malty i Portugalii. W przyszłym tygodniu KE wyśle do Polski i pozostałej czwórki listy, w których zwróci uwagę na problem i "wezwie do usunięcia uchybienia". Kraje będą mieć dwa miesiące na odpowiedź. Jeśli KE uzna wyjaśnienia za niewystarczające, wyśle kolejne listy, a potem będzie mogła skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)