Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
18.07.2007 11:20

UE nie uzna uprawnień polskich pielęgniarek

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu oddalił skargę polskiego na unijną dyrektywę z 2005 roku, która nie uznaje uprawnień większości pielęgniarek z Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Michałowski/PAP)

*Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu oddalił skargę polskiego na unijną dyrektywę z 2005 roku, która nie uznaje uprawnień większości pielęgniarek z Polski. *Sędziowie tłumaczą, że Polska zgodziła się na takie rozwiązania w trakcie negocjacji przed wstąpieniem do UE.

"Zaskarżone przepisy dyrektywy nie zawierają niczego nowego i w niczym nie zmieniają istniejącego stanu prawnego ograniczając się do powtórzenia przepisów wprowadzonych przez akt przystąpienia z 2003 roku do obowiązujących wcześniej dyrektyw. Celem realizowanym przez dyrektywę jest zgromadzenie w jednym tekście przepisów zawartych we wcześniejszych dyrektywach" - uzasadnił Trybunał.

Sporne przepisy dotyczą uznawania kwalifikacji polskich pielęgniarek i położnych w całej UE, a nie tylko w Polsce. Dają pielęgniarkom, które ukończyły licea zawodowe, prawo do ubiegania się w innych krajach członkowskich jedynie o gorzej płatną pracę w charakterze asystentki pielęgniarskiej. Polska argumentowała tymczasem, że nie ma powodu wątpić w kwalifikacje zawodowe polskich pielęgniarek, gdyż są one zbliżone do tych, które mają pielęgniarki w innych nowych krajach UE. Im dyrektywa daje pełne uprawnienia.

Tagi: ue, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz