Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ukraina nakłada nowe sankcje na Rosję. Powód: skazanie Sawczenko

Ukraina nakłada nowe sankcje na Rosję. Powód: skazanie Sawczenko

Fot. UTR NEWS/CC BY 3.0/Wikimedia

Ukraina rozszerzyła listę objętych jej sankcjami osób i instytucji w Rosji o podmioty zaangażowane w bezprawne działania przeciwko Nadii Sawczenko i innym przetrzymywanym Ukraińcom - poinformowała w piątek ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Kijów już wcześniej nałożył gospodarcze oraz inne restrykcje na ponad 400 rosyjskich obywateli i firm w reakcji na zaanektowanie przez Rosję Krymu w marcu 2014 roku oraz jej poparcie dla prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

Sąd w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji skazał we wtorek ukraińską lotniczkę Sawczenko na karę 22 lat pozbawienia wolności za współudział w zabójstwie dwóch dziennikarzy rosyjskiej telewizji i nielegalne przekroczenie granicy. Jako nawigator śmigłowca miała naprowadzić na dziennikarzy ogień moździerzowy.

Proces Sawczenko rozpoczął się w lipcu zeszłego roku, a do rozpoznania sprawy sąd przystąpił we wrześniu. Według akt sądowych Sawczenko walczyła na wschodzie Ukrainy w szeregach ochotniczego batalionu Ajdar; latem 2014 roku w czasie starć z siłami prorosyjskimi w obwodzie ługańskim została wzięta do niewoli; 8 lipca znalazła się w Rosji, w areszcie śledczym w Woroneżu.

Sankcje wobec Rosji są skuteczne?

TAK
NIE

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Sawczenko twierdziła, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji. Jej obrońcy argumentowali, że do ostrzału, w którym zginęli rosyjscy dziennikarze, doszło w czasie, gdy znajdowała się już w niewoli.

"Na listę (objętych sankcjami) wciągnięto osoby uczestniczące w uprowadzaniu, bezprawnym przetrzymywaniu, torturach, fałszowaniu spraw oraz organizowaniu i realizacji wydawanych na zamówienie i żałosnych z punktu widzenia prawa +wyroków+ rosyjskich sądów. Wśród osób, które znalazły się na liście, są szefowie i pracownicy Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, prokuratury, korpusu sędziowskiego, wojskowi i inni" - głosi komunikat RBNiO.

Również w piątek ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy zwróciło się do władz rosyjskich o wyrażenie zgody na odwiedzenie Sawczenko przez ukraińskich lekarzy, wskazując, iż pobyt w więzieniu spowodował znaczne pogorszenie się stanu jej zdrowia i stwarza zagrożenie dla jej życia.

 

rosja, ukraina, sanckje, sawczenko
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
raf123123
80.234.186.* 2016-03-26 12:11
miejsce banderowcow jest w wiezieniach albo na szubienicach. Niech moze tak kochajacy wolnosc czlowieka ukrincy zbadaja wymordowanie ponad 100tysiecy polakow przez ich bataliony.
tomas77
188.146.10.* 2016-03-26 10:48
Ja bym ją wymienił na Kwaka+Dludopisa+Straszydło u nas posprzątane i Porządna kobieta wolna .Tyle że mi się wydaje że Rosjanie chcą kogoś bardzie znaczącego za Sawczenko.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
brzoza102
83.29.94.* 2016-03-26 10:01
Propaganda banderowców jest kopią propagandy hitlerowskiej.Polska jak przed wojną trzymała z Hitlerem tak teraz z banderowcami.Czy historia się powtórzy?
Zobacz więcej komentarzy (6)