Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Ukraina walczy z korupcją. To warunek MFW

0
Podziel się:

Od tego zależy przekazanie kolejnej transzy pomocy finansowej dla kraju.

Ukraina walczy z korupcją. To warunek MFW
(Atlantic Council)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zwrócił się do przewodniczącego Rady Najwyższej Ołeksandra Turczynowa o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu, by posłowie przyjęli na nim ustawę antykorupcyjną, przewidującą powołanie biura antykorupcyjnego.

Służby prasowe rządu poinformowały, że premier chciałby, aby takie posiedzenie odbyło się 7 października. Zgodnie z grafikiem pracy parlamentu kolejny raz deputowani mają zebrać się dopiero 14 października.

Przyjęcie ustawy antykorupcyjnej jest jednym z kluczowych wymogów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), od czego uzależnia on przekazanie Ukrainie kolejnej transzy pomocy finansowej. W kwietniu zarząd MFW zatwierdził pożyczkę dla Ukrainy w wysokości 17,1 mld dolarów.

O konieczności uchwalenia ustawy antykorupcyjnej mówił w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. _ - Wraz z umową o stowarzyszeniu z Unią Europejską (ratyfikowaną przez parlament w połowie września) wniosłem do parlamentu i będę nalegał, by deputowani przegłosowali projekt ustawy o biurze antykorupcyjnym _ - powiedział.

Prezydent zapewnił, że nie ugnie się przed możliwymi naciskami ze strony oligarchów, dla których ustawa będzie niewygodna. _ - Państwo jest w stanie wojny i to nie tylko kwestia moralności, lecz także bezpieczeństwa kraju i kompromisów tu być nie może _ - podkreślił Poroszenko.

Ukraińscy posłowie bez powodzenia głosowali nad ustawa antykorupcyjną 16 września, tuż po głosowaniu nad ratyfikacją umowy stowarzyszeniowej z UE. Projekt nie zdobył wystarczającego poparcia - głosy oddało na niego 218 deputowanych w 450-osobowym parlamencie.

Tekst dokumentu mówi o utworzeniu Narodowego Biura Antykorupcyjnego, które miałoby śledzić korupcję w sektorze państwowym, jednak nie zajmowałoby się korupcją w biznesie.

_ - Jedną z funkcji Biura będzie poszukiwanie i zwrot aktywów skorumpowanych urzędników _ - mówił niedawno Ołeksij Chmara z organizacji Transparency International Ukraina.

W Indeksie Percepcji Korupcji Transparency International w 2013 r. Ukraina zajęła 144. miejsce pośród 175 badanych krajów, uzyskując 25 punktów w 100-stopniowej skali, gdzie 0 oznacza największe skorumpowanie, a 100 najwyższą transparentność. W tym samym rankingu Polska otrzymała 60 punktów, zajmując 38. miejsce.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina może potrzebować kolejnych miliardów Według MFW opiewający na 17 miliardów dolarów obecny program pomocowy dla Ukrainy może jej nie wystarczyć.
"Ukraina to największe ryzyko dla strefy euro" Wczorajszy wniosek ukraińskiego ministra finansów, by po spodziewanej wypłacie Ukrainie drugiej transzy z 2-letniego programu MFW skomasować dwie kolejne transze, jest niezwykły i da rynkom do myślenia.
Ci posłowie dostaną tysiąc siedemset złotych Najwyżsi rangą ukraińscy urzędnicy państwowi będą zarabiać mniej. Rada Najwyższa podjęła taką decyzję na prośbę rządu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)