Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla ukrainy
05.03.2014 20:39

Ukraina: będą problemy z pomocą finansową?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega: kraj może otrzymać najwyżej 2,1 mld dol. pożyczki. To daleko mniej niż 15 mld dol., o które zabiega Arsenij Jaceniuk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ybilyk/wikimedia commons)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował o ograniczeniach związanych z mechanizmem pozwalającym na udzielanie pożyczek w trybie pilnym, który może zostać zastosowany w przypadku Ukrainy. Jest to tak zwany instrument szybkiego finansowania (ISF).

Instrument szybkiego finansowania został utworzony w 2011 roku, by dostarczać szybkiej, elastycznej pomocy krajom, które mają problem z bilansem płatniczym; jednak jak dotąd żadne z państw należących do MFW nie skorzystało z takiego finansowania - głosi cytowany przez AFP raport Funduszu, który będzie opublikowany w czwartek.

ISF to pożyczka udzielana w trybie pilnym, która nie jest obłożona warunkami dotyczącymi wdrażania reform politycznych, i obecnie jest to jeden z instrumentów, których zastosowanie - w ramach pomocy dla Ukrainy - rozważa MFW.

_ - ISF powinien służyć jako katalizator, czyli zachęcać inne instytucje finansowe i donatorów do zwiększenia ich pomocy finansowej, a także jako (finansowanie) pomostowe, pozwalające państwom na uregulowanie pilnych wydatków _ - pisze MFW w zapowiadanym od dawna raporcie.

Zainteresowanie tym instrumentem było jak dotąd znikome, ponieważ daje on dostęp do stosunkowo niewielkich funduszy - wyjaśnia AFP. W ramach ISF kraj, który potrzebuje pomocy, może raz do roku pożyczyć 50 proc. sumy, która stanowi jego wkład do Funduszu; górna granica takiej pożyczki to 100 proc. tych środków.

Gdyby Ukraina skorzystała z takiego finansowania, to - według obliczeń AFP - mogłaby otrzymać najwyżej 2,1 mld dol. pożyczki, daleko mniej niż 15 mld dol., o które zabiega Kijów. MFW przyznaje w raporcie, że ISF nie przyciąga na razie klientów, ponieważ nie jest przyznawany pod warunkiem wprowadzenia reform gospodarczych, a zatem w niewielkim tylko stopniu może przekonać inne instytucje finansowe i donatorów do udzielania pomocy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pomoc dla ukrainy, arsenij jaceniuk, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz