Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina i Rosja dogadały się w sprawie ropy

0
Podziel się

Groźba przerw w dostawach do Europy oddalona. Za dwa dni podpisanie porozumienia.

Ukraina i Rosja dogadały się w sprawie ropy
(lagereek/Dreamstime)
bEiPIJOZ

Na razie kraje dogadały się co do ogólnych warunków tranzytu ropy dla odbiorców europejskich. W ciągu dwóch dni podpiszą porozumienie - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Energetyki Irina Jesipowa.

*Według agencji ITAR-TASS *poinformowała ona, że strony zbliżyły stanowiska i że _ w zasadzie _ uzgodniono kwestie zapewnienia długoterminowych dostaw dla odbiorców europejskich.

_ - Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie strony podpiszą umowę _ - dodała Jesipowa, uściślając, że może to nastąpić we wtorek lub w środę, a _ w każdym razie do końca roku 2009 _.

bEiPIJPb

Podkreśliła, że rosyjskie Ministerstwo Energetyki liczy na to, iż ustalone warunki pozwolą na stabilne dostawy ropy i że Nowy Rok będzie wolny od zakłóceń w tej dziedzinie.

Rosja ostrzegała już dziś Unię Europejska, że jeśli nie rozwiąże sporu cenowego z Kijowem, to mogą nastąpić przerwy w dostawach ropy naftowej przez Ukrainę do trzech państw unijnych: Słowacji, Czech i Węgier.
Przedstawiciel ukraińskiego operatora sieci przesyłowej ropy UkrTransNafta Serhij Zinkewycz powiedział, że kwestią sporną jest gwarantowana ilość ropy, którą Rosja ma przesyłać odbiorcom w Europie przez terytorium Ukrainy.

Informator w rządzie ukraińskim, na które powołuje się ITAR-TASS, powiedziało, że między Ukrainą a Rosją nie będzie _ wojny naftowej na wzór tej gazowej z ubiegłych lat _.

ZOBACZ TAKŻE:

bEiPIJPC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)