Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina: Naftohaz wstrzymuje dostawy gazu

0
Podziel się:

Z powodu niepłacenia rachunków ukraiński koncern energetyczny Naftohaz wstrzymał dostawy gazu ziemnego dla komunalnych ciepłowni w Kijowie i innych dużych miastach Ukrainy.

Ukraina: Naftohaz wstrzymuje dostawy gazu
(Gaz System S.A.)

Z powodu niepłacenia rachunków ukraiński koncern energetyczny Naftohaz wstrzymał dostawy gazu ziemnego dla komunalnych ciepłowni w Kijowie i innych dużych miastach Ukrainy - poinformowała agencja dpa.

Według Naftohazu przerwano dostawy dla 36 komunalnych spółek ciepłowniczych w całym kraju. Ma je to skłonić do częściowego przynajmniej uregulowania swych zobowiązań, wynoszących obecnie łącznie blisko 5,7 mld hrywien (około 350 mln euro).

Równowartość 111 mln euro z tej kwoty stanowią zaległości kijowskiego przedsiębiorstwa miejskiego Kijiwenergo, ale długi mają także odbiorcy z Charkowa, Dniepropietrowska, Połtawy, Lwowa, Czerniowiec i innych miast.

Naftohaz sam jest winien 5,3 mld dolarów rosyjskiemu Gazpromowi za odebrany wcześniej gaz. 16 czerwca Gazprom przerwał dostawy tego surowca na Ukrainę, co uzasadnił nieuregulowaniem w terminie przez stronę ukraińską jej zobowiązań. Jednak eksport rosyjskiego gazu do Europy za pośrednictwem biegnących przez terytorium Ukrainy gazociągów został utrzymany.

Przedmiotem sporu jest także cena gazu - Gazprom domaga się od Naftohazu 385 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. W trakcie wcześniejszych negocjacji w strona ukraińska sygnalizowała, że może zgodzić się na 326 dolarów. Obie strony odwołały się w tej sprawie do sądu arbitrażowego w Sztokholmie.

Rosja deklaruje, że będzie dostarczać Ukrainie gaz tylko po otrzymaniu z góry zapłaty za konkretną jego ilość. Naftohaz również zamierza egzekwować tę zasadę w odniesieniu do swych odbiorców. _ Kto nie płaci za gaz, ten nie będzie go dostawał _ - ostrzegł w czwartek szef koncernu Andrej Kobolew.

Czytaj więcej w Money.pl
Fiasko rozmów o dostawie gazu na Ukrianę Rosja i Ukraina, mimo pośrednictwa Unii Europejskiej nie są w stanie osiągnąć porozumienia.
Cena gazu dla Ukrainy może być niższa Ukraiński Naftohaz musi jednak uregulować swoje długi wobec rosyjskiego koncernu.
Ukraina nalega na niższą cenę gazu z Rosji Szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Andrij Kobołew przekazał na rozmowach w Amsterdamie z szefem rosyjskiego Gazpromu Aleksiejem Millerem propozycje Kijowa dotyczące dostaw gazu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)