Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina płaci część gazowego długu

0
Podziel się:
Ukraina płaci część gazowego długu
(ec.europa.eu)

Ukraina spłaciła 786 milionów dolarów za gaz dostarczony w lutym i marcu bieżącego roku.

Informację ukraińskiego ministra do spraw energii, Jurija Prodana, potwierdził premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, który zastrzegł jednak, że o wpłacie pieniędzy będzie można mówić dopiero wtedy, gdy znajdą się one na koncie koncernu Gazprom.

W Berlinie spotkali się dziś ministrowie do spraw energii Ukrainy i Rosji oraz szefowie koncernów gazowych obu państw. Tematem rozmów były dostawy gazu ziemnego z Rosji. Negocjacje mają być kontynuowane w poniedziałek w Brukseli, jeśli do tego czasu Gazprom otrzyma ukraińską wpłatę.

Komisarz Unii Europejskiej do spraw energii Guenther Oettinger powiedział, że choć nie udało się zawrzeć porozumienia, to osiągnięto postęp. Dodał, że do przełomu powinno dojść w poniedziałek i wyraził nadzieję, iż porozumienie uda się zawrzeć do wtorku. Minister Prodan dodał, że Gazprom chce rozmawiać o kompleksowym rozwiązaniu problemu.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył tymczasem, że jego kraj nigdy nie kupi gazu po proponowanej przez Rosję cenie prawie 500 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. - _ Albo poniedziałkowe rozmowy zakończą się zawarciem porozumienia, albo skierujemy sprawę do międzynarodowego arbitrażu _ - oświadczył Jaceniuk na posiedzeniu rządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazowe przepychanki - ciąg dalszy Spór gazowy na linii Rosja-Ukraina nieprzerwanie trwa, a Europa występuje w roli mediatora. Chociaż tak naprawdę wydaje się, że UE znalazła się pomiędzy przysłowiowym "młotem a kowadłem".
Gaz skroplony? Bliżej z Rosji Nasz wielki projekt dywersyfikacyjny dostaw gazu z pobliskiego Kataru trochę się opóźnia ("Czekamy na maj"). Ale to drobiazg w porównaniu ze zmieniającym się otoczeniem w morskich dostawach skroplonego LNG.
Gazowe przepychanki - ciąg dalszy Gazowe starcie pomiędzy Rosją i Ukrainą nadal trwa, jak rozwiąże się cała sytuacja nie wie nikt. Czy Gazprom odetnie Ukrainę od dostaw gazu i czy zagrozi to reszcie Europy?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)