Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina potrzebuje około 17 mld dol. Rosja pomoże?

0
Podziel się:

Do podpisania porozumienia o pomocy może dojść już jutro.

Ukraina potrzebuje około 17 mld dol. Rosja pomoże?
(PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / RIA NOVOSTI)

Rosja może udzielić Ukrainie pożyczki, jeżeli władze w Kijowie o nią poproszą - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax, cytując ekonomicznego doradcę prezydenta Władimira Putina. Do podpisania porozumienia o pomocy może dojść już jutro.

_ - Sytuacja na Ukrainie wygląda obecnie tak, że bez pożyczek z jednej lub drugiej strony oni zwyczajnie nie będą mogli utrzymać stabilności ekonomicznej państwa. Nie wykluczam, że jeżeli pojawi się odpowiedni wniosek, wtedy udzielimy wsparcia _ - podkreślił prezydencki doradca Andrej Biełousow.

Biełousow zasugerował, że do takiego porozumienia może dojść już we wtorek, kiedy spotkają się przywódcy Rosji i Ukrainy.

Ukraina potrzebuje około 17 miliardów dolarów, aby załatać dziurę w wydatkach na 2014 rok. Kijów chce też renegocjować umowy na dostawy gazy, aby móc płacić mniej za dostawy i zbliżyć się do średnich cen europejskich. Obecnie Ukraina otrzymuje ten surowiec za około 400 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Tymczasem ukraiński wicepremier Serhij Arbuzow podkreślił w niedzielę, że żaden z dokumentów planowanych do podpisania na posiedzeniu rosyjsko-ukraińskiej komisji międzypaństwowej we wtorek w Moskwie nie przewiduje włączenia Ukrainy do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Arbuzow poinformował, że Ukraina zamierza podpisać w Moskwie m.in. dokument ws. uregulowania ograniczeń handlowych z Rosją w latach 2013-2015 oraz porozumienie o współpracy w produkcji samolotów i współpracy kosmicznej.

We wtorek wizytę w Moskwie złoży prezydent Wiktor Janukowycz. Premier Azarow oświadczył w niedzielę wieczorem, że Ukraina i Rosja zamierzają wznowić rozmowy o utworzeniu trójstronnego konsorcjum z Unią Europejską ds. zarządzania ukraińskimi sieciami przesyłania gazu.

W niedzielę przed podpisywaniem umowy o włączeniu Ukrainy do Unii Celnej przestrzegli Janukowycza uczestnicy protestów prounijnych na Majdanie Niepodległości w Kijowie, którzy nie chcą zbliżenia z Rosją i domagają się podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

Czytaj więcej w Money.pl
To już zimna wojna między Ukrainą i Rosją? Odwołano zaplanowaną wizytę prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Moskwie, gdzie miał rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o współpracy Ukrainy z Unią Celną.
W Kijowie pikietowali pod telewizją Protestujący żądali, aby dziennikarze uczciwie informowali o wydarzeniach w stolicy. W Kijowie trwają protesty przeciwko unii celnej Ukrainy z Rosją.
Putin nie broni Ukrainie wejścia do UE, ale... Ukraina nie będzie mogła przystąpić do Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE - oznajmił wczoraj prezydent Rosji Władimir Putin.
Władimir Putin podkreślił historyczną wspólnotę Prezydenci Rosji i Ukrainy uczestniczyli w Kijowie w obchodach 1025. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej, na górze św. Włodzimierza.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)