Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz
31.12.2008 16:48

Ukraina: Rosja chce za dużo za gaz!

Rozmowy w sprawie ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy stanęły.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR TASS)

Rozmowy w sprawie ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy w przyszłym roku stanęły, gdyż zdaniem Kijowa Moskwa żąda za to paliwo za dużo pieniędzy - podała w środę późnym popołudniem agencja informacyjna RBK-Ukraina.

Według jej źródeł Gazprom chce, by w 2009 r. Ukraina płaciła 250 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu.

Państwowa spółka paliwowa Naftohaz Ukrainy uważa, że cena ta jest wygórowana, ponieważ odpowiada stawce, którą płacą obecnie Niemcy.

Zdaniem źródła RBK, od ceny gazu dla Ukrainy w przyszłym roku Ukraińcy uzależniają stawkę, którą Gazprom powinien zapłacić za tranzyt tego surowca przez ukraińskie terytorium do państw Europy Zachodniej.

W 2008 r. Kijów płacił Moskwie prawie 180 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu. W tym samym czasie za tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę pobierał od Rosjan 1,6 dol. za tysiąc metrów sześc. na 100 km.

Rosjanie zagrozili w środę, że jeśli do północy umowy gazowe nie zostaną zawarte, w czwartek rano dostawy błękitnego paliwa dla Ukrainy zostaną wstrzymane.

Naftohaz miał na to odpowiedzieć, że w przypadku braku kontraktów nie będzie miał podstaw prawnych do przesyłania gazu do państw Europy Zachodniej przez terytorium Ukrainy.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: gaz, rosja, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz