Notowania

gaz
12.01.2009 11:38

Ukraina: Rosja nie ma gazu

Zdaniem Ukraińców świadczy o tym ociąganie się Rosji ze wznowieniem dostaw gazu dla Europy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ociąganie się Rosji ze wznowieniem dostaw gazu dla odbiorców w Europie świadczy o tym, że Gazprom nie ma wystarczających ilości tego surowca - powiedział Bohdan Sokołowski, przedstawiciel prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki ds. bezpieczeństwa energetycznego.

_ - Wszystko wskazuje na to, że kierownictwo Federacji Rosyjskiej i Gazprom blefuje przed światem, rozgrywając kartę ukraińską i nie mając jednocześnie możliwości spełnienia zobowiązań wobec europejskich konsumentów gazu. Unia Europejska powinna wyjaśnić realną sytuację wokół zasobów gazu w Rosji, a w szczególności zasobów, posiadanych przez Gazprom _ - czytamy w komunikacie Sokołowskiego.

Raport Money.pl
*Polski gaz wystarczyłby nam na 10 lat * Nadające się do wydobycia zasoby gazu ziemnego w Polsce, szacuje się na 138,8 mld metrów sześciennych. zobacz raport Money.pl

Przedstawiciel Juszczenki dodał, że zakręcając kurek z gazem dla Europy, Rosja ryzykuje ostatecznie utracić reputację rzetelnego dostawcy surowców energetycznych.

Przypuszczenia, że Rosja nie posiada wystarczających zasobów gazu, by przesyłać go do innych państw wyrażał jeszcze tydzień temu ukraiński ekspert energetyczny Mychajło Honczar. Jak powiedział wówczas, radykalne ograniczenie przesyłu gazu, płynącego z Rosji przez Ukrainę do odbiorców europejskich, spowodowane jest zwiększeniem jego zużycia na rosyjskim rynku.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Ukraińcy wycofują załącznik. Gaz powinien w końcu popłynąć ]( http://news.money.pl/artykul/ukraincy;wycofuja;zalacznik;gaz;powinien;w;koncu;poplynac,81,0,414289.html )
* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )

_ - W związku z mrozami doszło do gwałtownego wzrostu zużycia gazu w samej Rosji. Sprawdzają się podejrzenia, że Gazprom po prostu nie posiada gazu, by przesyłać go do państw europejskich, dlatego też obcina dostawy na rynki zewnętrzne _ - oświadczył wtedy Honczar.

Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz