Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Junko
|

Ukraina: Spłaciliśmy długi za gaz!

0
Podziel się

Ukraina rozliczyła się z długów za gaz - podały służby prasowe prezydenta Juszczenki.

Ukraina: Spłaciliśmy długi za gaz!
(PAP/EPA)
bDIDBywl

Ukraina w pełni rozliczyła się z długów za gaz importowany z Rosji w 2008 roku - podały we wtorek wieczorem służby prasowe prezydenta Wiktora Juszczenki.

_ Dzięki wspólnym wysiłkom i skoordynowanym działaniom prezydenta Ukrainy, rządu, państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy i Banku Narodowego Ukraina (...) przelała (Rosjanom ) należności nie tylko za listopad, ale i opłatę zaliczkową za grudzień 2008 r. _ - czytamy w przesłanym oświadczeniu.

Zdaniem kancelarii Juszczenki wszelkie przeszkody dotyczące podpisania kontraktów na dostawy błękitnego paliwa dla Ukrainy w przyszłym roku zostały usunięte.

bDIDBywn

_ Prezydent Ukrainy jest przekonany, że negocjacje w tej sprawie zakończą się szybko, i raz jeszcze zapewnia, że Ukraina jest i pozostanie solidnym partnerem w tranzycie rosyjskiego gazu dla odbiorców europejskich _ - głosi komunikat.

Podana przez służby Juszczenki informacja o całkowitej spłacie długów wobec Rosjan odbiega nieco od oświadczenia rzecznika Naftohazu Wałentyna Zemlanskiego, który zapowiedział we wtorek wieczorem, że należności zostaną zwrócone do końca dnia 30 grudnia.

_ Postaramy się zakończyć tę operację jeszcze dziś (we wtorek), w każdym razie do końca roku rozliczenia zostaną zakończone _ - powiedział Zemlanski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Wcześniej tego dnia na stronie internetowej ukraińskiego rządu zjawiło się rozporządzenie, zgodnie z którym 2 mld dolarów zadłużenia wobec Rosjan zostanie uregulowane z kredytu bankowego, udzielonego przez dwa banki państwowe - Oszczadbank i Ukreksimbank.

bDIDBywt

We wtorek rosyjski Gazprom zagroził, że jeśli Ukraina nie ureguluje swych zaległych zobowiązań finansowych wobec koncernu, dostawy gazu zostaną wstrzymane.

ZOBACZ TAKŻE:

Ukraińsko-rosyjski spór gazowy - w tym sprawa przesyłania paliwa przez Ukrainę do odbiorców w Europie Zachodniej - był tematem rozmów telefonicznych przeprowadzonych przez premier Ukrainy Julię Tymoszenko z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, szefem unijnej dyplomacji Javierem Solaną i komisarzem Unii Europejskiej ds. energetyki Andrisem Piebalgsem.

bDIDBywu

Decyzja o udzieleniu Naftohazowi Ukrainy kredytu na spłatę długów za rosyjski gaz może oznaczać, że 1 stycznia ukraińskim konsumentom gazu nie zabraknie.

Wciąż trwają jednak rozmowy o cenie tego paliwa na przyszły rok. Jak zapowiedział prezes Gazpromu Aleksiej Miller, jeśli Ukraina przejdzie w zakupie gazu na ceny rynkowe, to od 1 stycznia rosyjski gaz dla niej będzie kosztować 418 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Obecnie Ukraina kupuje gaz po 179,5 dolara za tysiąc metrów sześciennych.

bDIDBywO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)