Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina stoi na krawędzi wojny domowej

0
Podziel się:

Według Financial Times i New York Timesa, obecna sytuacja na Ukrainie to wina przede wszystkim Wiktora Janukowycza.

Ukraina stoi na krawędzi wojny domowej
(PAP/EPA/IGOR KOVALENKO)

Alarmująco nagła eskalacja konfliktu na Ukrainie w ostatnich dniach, która pociągnęła za sobą śmierć 28 osób, grozi wybuchem wojny domowej w tym kraju - piszą dzienniki _ Financial Times _ i _ New York Times _.

_ Są wszelkie powody, by obawiać się ostatnich wydarzeń. W 1991 roku Ukraina pokojowo odłączyła się od konającego Związku radzieckiego i płynnie przeszła do niepodległości. Od tego czasu każdy kryzys, w tym pomarańczową rewolucję w 2004 roku, rozwiązywano bez rozlewu krwi. Jednak tym razem kraj może zamienić się w beczkę prochu w samym sercu Europy _ - pisze _ FT _ w komentarzu redakcyjnym.

Według gazety obecna sytuacja na Ukrainie to _ wina przede wszystkim (prezydenta) Wiktora Janukowycza _. Nie podpisał umowy stowarzyszeniowej z UE, powiązał Ukrainę z Rosją pożyczką od Władimira Putina na 15 mld dol., stosując przemoc do stłumienia społecznego oburzenia, i _ nigdy nie negocjował z opozycją w dobrej wierze _. Po ostatnim wybuchu przemocy _ nie da się go traktować inaczej niż pariasa na scenie międzynarodowej _ - ocenia _ FT _.

Brytyjski dziennik apeluje do szefów dyplomacji państw UE, którzy spotykają się w czwartek na nadzwyczajnym posiedzeniu w Brukseli, by spełnili wcześniejsze zapowiedzi i wprowadzili sankcje wobec najważniejszych przedstawicieli ukraińskich władz - obejmując ich zakazem wjazdu na Zachód i zamrażając ich aktywa.

Namawia również do wywierania presji na ukraińskich oligarchów, którzy mają wpływ na znaczną część deputowanych. _ UE i USA muszą wyraźnie zaznaczyć, że jeśli oligarchowie nie powstrzymają Janukowycza od dążenia do konfrontacji, także ich aktywa na Zachodzie zostaną zamrożone _ - ocenia gazeta.

Według _ FT _ nie ulega wątpliwości, że Rosja chce utrzymać Ukrainę w strefie swoich wpływów i pozostać potęgą w regionie, jednak _ rozczarowanie wielu Ukraińców Janukowyczem jest tak silne, że wcale nie jest pewne, czy Putinowi się uda _.

Także _ New York Times _ w artykule redakcyjnym dostrzega groźbę wojny domowej na Ukrainie, której - jego zdaniem - mogą zapobiec negocjacje z opozycją, zaproponowane przez Janukowycza w środę wieczorem. _ Jeśli rozmowy będą utrzymane, a nie jest to wcale pewne, Ukraińcom może zostać oszczędzony dalszy rozlew krwi i przerażająca perspektywa wojny domowej _ - pisze gazeta.

Podobnie jak _ FT _, także amerykański dziennik zauważa, że ukraiński prezydent przez swoje decyzje pozbawia się wiarygodności potrzebnej w kontaktach z umiarkowanymi przywódcami opozycji, Witalijem Kliczką i Arsenijem Jaceniukiem, aby osiągnąć porozumienie.

Według _ NYT _ jest oczywiste, że _ Janukowycz i jego rosyjscy poplecznicy nie są w stanie przywrócić starego porządku przez przemoc _.

_ Janukowycz musi w końcu przestać się łudzić, że wywalczy sobie ucieczkę ze ślepej uliczki, w którą sam się zapędził. Z kolei Rosja musi przyznać, że problemem nie jest Zachód ani ekstremiści, a awaryjne zastrzyki finansowe, jak ten w wysokości 2 mld dol. zaoferowany we wtorek, nie utrzymają Janukowycza u władzy na zawsze _ - ocenia amerykańska gazeta.

_ Aby zakończyć konfrontację, nim spowoduje nieodwracalne szkody, Janukowycz musi wypracować polityczny układ z opozycją. Szczegóły muszą ustalić Ukraińcy, ale trudno sobie wyobrazić, że mogłyby one nie obejmować ograniczenia kompetencji prezydenta i apelu o przedterminowe wybory _ - konkluduje _ New York Times _.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)