Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina szantażuje Gazprom?

0
Podziel się:

Rosjanie twierdzą, że Ukraina grozi im skonfiskowaniem gazu.

Ukraina szantażuje Gazprom?
(EPA/PAP)
bECDPHit

Rosyjski Gazprom oświadczył, że Ukraina grozi mu skonfiskowaniem gazu płynącego przez jej terytorium do państw Europy Zachodniej.

Według rzecznika Gazpromu Siergieja Kuprianowa rosyjski koncern otrzymał od państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy list, w którym Ukraińcy ostrzegli, że w razie niepodpisania umów na dostawy gazu dla Ukrainy w przyszłym roku, paliwo płynące przez ten kraj do Unii Europejskiej zostanie uznane za _ niczyje _ i skonfiskowane.

_ - Chodzi o poważne naruszenie obowiązujących dokumentów w sprawie tranzytu gazu do Europy Zachodniej; krótko mówiąc chodzi o szantażowanie przez Ukrainę nie tylko Rosji, ale i państw Europy Zachodniej _ - powiedział Kuprianow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

bECDPHiv

Według ukraińskich mediów treść listu opublikowała wcześniej rosyjska agencja RIA-Novosti, która powołała się na własne źródła w Kijowie.

_ - W liście napisano, że w przypadku braku uzgodnień dotyczących warunków tranzytu i dostaw gazu od 1 stycznia Naftohaz Ukrainy nie będzie miał podstaw prawnych do przyjęcia dostaw gazu nadchodzącego z terytorium Rosji i przesłania go na Zachód przez granice celne Ukrainy _ - podała RIA-Novosti.

Ukraińsky Naftohaz nie wypowiedział się dotychczas w tej sprawie, ale głos zabrał w niej minister ds. paliw i energetyki w rządzie premier Julii Tymoszenko, Jurij Prodan -_ Nie widziałem takiego listu i wątpię, by pismo tej treści w ogóle mogło być wysłane _ - powiedział.

Do wtorku Rosjanie uzależniali podpisanie kontraktów gazowych z Ukrainą od spłacenia przez Kijów 2 mld dolarów długów za zrealizowane już dostawy. Tego dnia wieczorem rząd Tymoszenko poinformował, że Naftohaz uzyskał na ten cel kredyt, po czym kancelaria prezydenta Wiktora Juszczenki podała, że należności zostały uiszczone.

bECDPHiB

Przedstawiciel Juszczenki Ołeksandr Szłapak zapewnił, że bez względu na wynik negocjacji z Gazpromem Ukraińcy nie odczują od Nowego Roku braku gazu.

_ - Ukraina jest przygotowana do każdego scenariusza rozwoju wydarzeń i posiada wystarczające zasoby gazu dla potrzeb wewnętrznych _ - powiedział Szłapak.

ZOBACZ TAKŻE:

bECDPHiW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)