Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina w UE. "Bruksela traktuje Ukrainę jako darmowy dodatek do zysku"

0
Podziel się:

Szef rosyjskiej dyplomacji jest wielce zasmucony tym, że kraje zachodnie straciły poczucie rzeczywistości. Do Kijowa leci senator USA.

Ukraina w UE. "Bruksela traktuje Ukrainę jako darmowy dodatek do zysku"
(AP/Fotolink/East News)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Unia Europejska traktuje Ukrainę jako _ darmowy dodatek do zysku _. Oznajmił też, że jest wielce zasmucony, iż w kwestii Ukrainy kraje zachodnie straciły poczucie rzeczywistości.

Ławrow wypowiedział się w tym duchu w wywiadzie dla państwowej telewizji informacyjnej Rossija 24. Zapowiedział, że w poniedziałek w Brukseli będzie chciał poważnie porozmawiać o wydarzeniach w Kijowie z szefami dyplomacji państw UE.

- _ Nasi partnerzy z Unii Europejskiej niepokoją się przede wszystkim dlatego, że tracą niedrogi, wręcz darmowy dodatek do zysku w warunkach kryzysu _ - powiedział minister. - _ Druga przyczyna ma charakter ideologiczny. Ci, którzy myśleli kategoriami "albo-albo" i ci, którzy przed projektem Partnerstwa Wschodniego stawiali zadanie oderwania - nawet w sposób sztuczny, z użyciem szantażu - naszych sąsiadów od Rosji, przekonali się, że nie jest to takie proste _ - wskazał.

Szef rosyjskiej dyplomacji poinformował, że będzie o tym rozmawiać - i to poważnie - z partnerami z UE podczas poniedziałkowego posiedzenia rosyjsko-unijnej Stałej Rady Partnerstwa na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.

- _ Chętnie porozmawiam na ten temat z naszymi kolegami, którzy bronią zasad nieingerencji w sprawy wewnętrzne i poszanowania suwerennych rządów, a także sprzeciwiają się tworzeniu nowych linii podziałów według kryterium "albo jesteś z UE, albo przeciwko niej" _ - powiedział. - _ Mam nadzieję, że moi partnerzy podejdą do rozmowy uczciwie, nie będą się od niej uchylać pod różnymi pretekstami _ - dodał.

Minister spraw zagranicznych Rosji oświadczył też, że jest wielce zasmucony, iż w kwestii Ukrainy kraje zachodnie straciły poczucie rzeczywistości. - _ Wyobraźcie sobie, że pojechałbym do Niemiec w czasie, gdy powstawała tam nowa partia eurosceptyków, i głosiłbym hasła "Dość karmienia Europy!" i "Niemcy powinny dystansować się od UE!". Jak zostałoby to przyjęte? Myślę, że Parlament Europejski, Zgromadzenie Parlamentarne NATO, Rada Europy i OBWE przyjęłyby wiele rezolucji wyrażających oburzenie z powodu ingerencji Rosjan w sprawy wewnętrzne suwerennych Niemiec _ - wskazał.

- _ A jak należy tłumaczyć to, co obecnie dzieje się w Kijowie, gdy szefowie dyplomacji, wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej przyjeżdżają i domagają się od narodu ukraińskiego dokonania wyboru na rzecz stowarzyszenia z UE? _ - zapytał Ławrow.

Szef MSZ Rosji oznajmił także, iż Moskwa nie ma wątpliwości, że za manifestacjami w Kijowie stoją prowokatorzy; że wydarzenia te zostały wyreżyserowane i że były przygotowywane od dawna.

Ławrow podkreślił też, że drzwi do Unii Celnej (UC), tworzonej przez Federację Rosyjską, Białoruś i Kazachstan, są otwarte dla wszystkich państw, w tym Ukrainy. - _ Drzwi do Unii Celnej są otwarte dla dowolnego kraju, gotowego do podpisania wszystkich dokumentów, stanowiących jej podstawę, a także dokumentów stanowiących podstawę Jednolitego Obszaru Gospodarczego, uzupełniającego UC _ - wskazał.

1 stycznia 2015 roku na bazie Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego ma powstać Eurazjatycka Unia Gospodarcza - wspólnota, która w zamyśle Kremla będzie wzorowana na Unii Europejskiej. Rosja chce, by przystąpiła do niej również Ukraina.

Tymczasem amerykański senator John McCain udaje się na Ukrainę. Przed wyjazdem polityk skrytykował władze tego kraju za użycie siły wobec opozycji. McCain będzie najwyższym rangą politykiem z USA, który odwiedza Kijów.

John McCain spędzi w ukraińskiej stolicy weekend. Spotka się zarówno z przedstawicielami rządu, opozycji i organizacji pozarządowych. - _ To krytyczny moment w walce Ukraińców o swoją przyszłość _ - oświadczył rzecznik senatora przed jego wyjazdem z Waszyngtonu. Wcześniej sam McCain zdecydowanie krytykował działania władz Ukrainy. Użycie sił wobec demonstrantów określił mianem zatrważającego. Oświadczył też, że Ukraińcy nie powinni czuć się osamotnieni.

Poparcie dla ukraińskiej opozycji wyraził też wczoraj Joe Biden. Wiceprezydent USA powiedział, że podczas telefonicznych rozmów przestrzegał Wiktora Janukowycza, by nie szedł drogą podziałów i izolacji własnego kraju. Biden wezwał prezydenta Ukrainy by rozpoczął - jak się wyraził - rzeczywisty dialog z opozycją. Wiceprezydent USA stwierdził, że Stany Zjednoczone pragną demokratycznej, prosperującej i niepodległej Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)