Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina w UE. Integracja nie jest wymierzona w Rosję

0
Podziel się:

Dążenia do podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE wywołują sprzeciw Moskwy, która grozi Kijowowi podjęciem protekcjonistycznych kroków w handlu między Ukrainą a Rosją.

Ukraina w UE. Integracja nie jest wymierzona w Rosję
(tgraham/CC/Flickr)
bEUMiwgl

Ukraina powinna być niezależnym państwem w gronie wolnych narodów Europy, lecz jej zbliżenie z UE nie może być uważane za działanie wymierzone w Rosję - oświadczyli zwierzchnicy ukraińskich Kościołów i wspólnot religijnych.

Ich apel ukazał się na dwa miesiące przed zaplanowanym pod koniec listopada podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Uroczystość ma się odbyć na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Duchowi przywódcy Ukrainy zaznaczyli, że jej naród zawsze był częścią europejskiej przestrzeni cywilizacyjnej, a jego życie społeczne i państwowe budowane było na ścisłych związkach z Europą.

bEUMiwgn

Mówiąc o wyborze, którego Kijów dokonuje obecnie podejmując decyzję o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE podkreślili, że jest on następstwem korzeni historycznych Ukrainy.

_ - Jesteśmy przekonani, że wybór ten nie jest i nie może być uważany za wystąpienie Ukrainy przeciwko jej historycznemu sąsiadowi - Rosji, bo przecież jej państwowość, historia i kultura także ściśle związana jest z Europą _ - czytamy.

_ - Mamy nadzieję, że naród i państwo rosyjskie uznają i uszanują prawo Ukrainy do wyboru swej przyszłości tak samo, jak Ukraina uznaje i szanuje niepodległość i suwerenność Federacji Rosyjskiej _ - napisali autorzy posłania.

Pod listem, opublikowanym na stronie internetowej Instytutu Wolności Religijnej w Kijowie, podpisali się: zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego Filaret, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego Wołodymyr, przywódca Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław, oraz arcybiskup Petro Malczuk z Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.

bEUMiwgt

Swe podpisy pod posłaniem złożyli także przedstawiciele Kościoła luterańskiego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, a także Związku Żydowskich Organizacji Religijnych Ukrainy i wspólnoty muzułmańskiej.

Dążenia Ukrainy do podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE wywołują sprzeciw Moskwy, która grozi Kijowowi, że bliższa współpraca z Zachodem zaowocuje podjęciem _ protekcjonistycznych kroków _ w handlu między Ukrainą a Rosją.

Rosjanie porównują m.in. zawarcie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE ze _ zdradą _ Iwana Mazepy, hetmana Ukrainy Lewobrzeżnej w 1687 roku, który dążąc do oderwania Ukrainy od Rosji wywołał przeciwko niej powstanie i zaczął współpracować z walczącymi z Moskwą Szwedami.

Rosyjscy politycy uważają ponadto, że Unia Europejska zmusza Ukrainę do wyrzeczenia się części suwerenności na rzecz Brukseli i ostrzegają Kijów, że współpracując z Zachodem zrywa on tradycyjne więzy z _ bratnim narodem _ rosyjskim.

bEUMiwgu
Czytaj więcej w Money.pl
Krytyka Barroso wymierzona w Putina? UE nie może akceptować prób ograniczania prawa jej wschodnich sąsiadów do suwerennego wyboru - powiedział dzisiaj szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
"Wypełnimy zobowiązania wobec Unii" Ukraiński parlament już w najbliższy wtorek przystąpi do głosowania nad ustawami koniecznymi do podpisania w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską - zapowiedział w czwartek przewodniczący Rady Najwyższej w Kijowie, Wołodymyr Rybak.
Rosja "testuje nerwy Unii". To mobilizuje Rosyjskie próby zniechęcenia Ukrainy do stowarzyszenia z UE mogą paradoksalnie zmobilizować Unię do większego zaangażowania w relacje z Kijowem.
bEUMiwgO
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)