Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina wyśle wojska w rejon Zatoki Perskiej

0
Podziel się:

Prezydent Ukrainy Leonid Kuczma podpisał dekret, zatwierdzający decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego o wysłaniu ukraińskiego batalionu obrony przeciwchemicznej i biologicznej w rejon Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do ukraińskiego parlamentu.

Zgodnie z dekretem rząd ma zapewnić zawarcie odpowiedniej umowy z państwem, które poprosi o rozlokowanie batalionu na swoim terytorium. Prawdopodobnie będzie to Kuwejt. Rząd ma też zagwarantować niezbędne dla funkcjonowania jednostki środki finansowe.

Ukraińskie władze podkreślają, że batalion w żadnym wypadku nie będzie uczestniczył w bezpośrednich działaniach bojowych. Formalnie batalion ma udzielić pomocy cywilnej ludności w likwidacji skutków ewentualnego użycia broni masowego rażenia - chemicznej, biologicznej i materiałów radioaktywnych.

Jednostka dysponuje odpowiednim sprzętem i personelem wyszkolonym w oczyszczaniu i dezaktywacji skażonych terenów. W batalionie służy ponad 500 żołnierzy i oficerów. Wszyscy służą na kontraktach i podczas rozmów z dowództwem większość zadeklarowała, że dobrowolnie wyruszy na Bliski Wschód.

Ukraińskie Ministerstwo Obrony ocenia, że utrzymanie batalionu w razie jego wysłania w rejon konfliktu zbrojnego wyniesie średnio milion dolarów miesięcznie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)