Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polacy nie uważają, że Ukraińcy zabierają im pracę. Mamy do nich raczej pozytywny stosunek

Polacy nie uważają, że Ukraińcy zabierają im pracę. Mamy do nich raczej pozytywny stosunek

Jedynie 5 proc. osób z wykształceniem wyższym ma negatywny stosunek do obywateli Ukrainy Fot. Karol Serewis/ EastNews
Jedynie 5 proc. osób z wykształceniem wyższym ma negatywny stosunek do obywateli Ukrainy

Większość Polaków ma pozytywny lub neutralny stosunek do Ukraińców pracujących w Polsce. Nie uważamy, że odbierają nam pracę, ale co trzeci z badanych uważa, że ich obecność wpływa na obniżenie wynagrodzeń – wynika z „Barometru Imigracji Zarobkowej – I półrocze 2018”.

Niedawno pisaliśmy, że polski rząd wydaje coraz więcej zezwoleń na pracę długoterminową dla naszych wschodnich sąsiadów. Ukraińcy zaczynają starać się o stabilne zatrudnienie, z korzyścią dla naszej gospodarki. Ale jak to wygląda z płacami?

Już od jakiegoś czasu wynagrodzenia Polaków i Ukraińców są zbliżone. Moment, w którym Ukraińcom płaciło się mniej, szybko przeszedł do historii, co wynika z prostego faktu. Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu szybko rośnie, więc pracodawcy muszą oferować im atrakcyjne warunki, zbliżone do tych oferowanych rodakom.

- Coraz częściej też, oprócz wynagrodzenia, pracodawcy oferują Ukraińcom różne benefity, takie jak zakwaterowanie, Internet czy dowóz do miejsca pracy - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

42 proc. polskich pracowników wyraża pozytywny stosunek do Ukraińców pracujących w Polsce, a 44 proc. osób neutralny. Nasze dobre nastawienie do wschodnich sąsiadów wiąże się z brakiem obaw o własne miejsce pracy. Natomiast, co dziesiąta osoba i to głównie osoby z wykształceniem podstawowym jest zdania, że Ukraińcy odbierają nam pracę.

Ponad połowa respondentów uważa, że obecność obywateli Ukrainy na naszym rynku nie ma wpływa na wzrost wynagrodzeń w polskich firmach. Za to co trzeci wyraża przeciwną opinię.

Bezrobocie spada i coraz trudniej o dobrego pracownika. Rośnie odsetek pracodawców zatrudniających cudzoziemców. Aż 24 proc. z nich stwierdziło, że są skłonni zapłacić obywatelowi Ukrainy więcej „na rękę” niż Polakowi.

Zobacz też: Wiceprezes grupy Impel: Ukraińcy nas ratują, ale rząd wszystko komplikuje


 

- Badanie na panelu badawczym Ariadna pokazało, że aż 24 proc. Polaków uważa, że obcokrajowy powinni zarabiać zdecydowanie mniej lub trochę mniej niż oni. To zaskakujące wyniki, zwłaszcza jeżeli pomyślimy o 2,5 mln naszych rodaków, którzy przebywają na emigracji. Wydawałoby się, że powinniśmy być wyczuleni na kwestię nierówności płac, bo sami chcielibyśmy zarabiać tyle, ile nasi zachodni sąsiedzi. Na szczęście tę kwestię reguluje rynek - podsumowuje Krzysztof Inglot.

Jak naszym sąsiadom żyje się w Polsce? O tym przeczytasz tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca, wynagrodzenie, badania, ukraińcy
Czytaj także
Polecane galerie
Hihi
2018-08-02 20:46
Ariadna ? To nici w pasmanterii robili ten sondaż ?
Ja
2018-06-30 23:07
Co do stosunków ukraińskich mam wyrobione zdanie. Miewalam za ścianą kilka par Ukraińców i wnioskujac co się za tymi ścianami działo to jest słabo. Gorzej niż z Niemcami.

A mówili że Ukrainki takie atrakcyjne.... Slabszego seksu nigdy nie słyszałam.
dsd
2018-05-30 21:42
Pracy nie zabierają bo np. do sklepów, magazynów i budów potrzeba ludzi do pracy. Zaniżają zarobki natomiast w wielu branżach, szczególnie tych specjalistycznych gdzie nie trzeba znać języka polskiego, a po prostu odwalą swoją pracę i się na tym znają. Tak jak do GB nie wyjechali ludzie, którzy nic nie umieją, a ci co są słabo opłacani a mają wysokie kwalifikacje. Tak samo z Ukrainy przyjeżdżają mądrzy i wykwalifikowani ludzie i są gotowi pracować za niskie stawki, bo i tak to więc niż u nich.
Pokaż wszystkie komentarze (177)