Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraińcy garną się do pracy w Polsce. Urzędnicy nie nadążają z pozwoleniami

271
Podziel się:

Do polskich urzędów lawinowo napływają wnioski cudzoziemców o pobyt. W zeszłym roku było ich 192 tys. Najwięcej od obywateli Ukrainy. Dla urzędów to problem. Nie wyrabiają się z wydawaniem zezwoleń. W efekcie posypały się skargi.

Niektóre urzędy rozpatrują pozwolenia na pobyt nawet przez rok.
Niektóre urzędy rozpatrują pozwolenia na pobyt nawet przez rok.

Do polskich urzędów lawinowo napływają wnioski cudzoziemców o pobyt. W zeszłym roku było ich 192 tys. Najwięcej od obywateli Ukrainy. Dla urzędów to problem.

Liczba osób z zagranicy starających się o pobyt w Polsce rośnie stale od czterech lat. Tak wynika z danych Urzędu ds. Cudzoziemców. W zeszłym roku 88 proc. wszystkich wniosków dotyczyło zezwoleń na pobyt czasowy. Najwięcej pochodziło od obywateli Ukrainy. Prawdziwe oblężenie przeżywają urzędy na Mazowszu (62,6 tys. wniosków), w Małopolsce i Wielkopolsce. W konsekwencji dochodzi do zatorów z wydawaniem potrzebnych uprawnień - informuje "Rzeczpospolita".

OGLĄDAJ: * *Ważne zmiany dla firm zatrudniających pracowników sezonowych ze Wschodu

Trzeba czekać

Średni czas na rozpatrzenie wniosku o pobyt w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wynosi rok. Trochę lepiej jest w innych miejscach. „Rzeczpospolita” opisała historię kobiety, która w grudniu zeszłego złożyła dokumenty w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. Nie było odpowiedzi, więc Ukrainka wniosła ponaglenie w lutym bieżącego roku. To także nie przyniosło reakcji. Kobieta, nie mogąc podjąć legalnej pracy, straciła cierpliwość i wniosła skargę na bezczynność wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Sądy ponaglają

Wojewoda tłumaczył, że opóźnienia nie wynikają ze złej woli pracowników, tylko z ogromnej ilości wniosków napływających do urzędu. Sąd nie przyjął tego tłumaczenia. Uznał postępowanie urzędnika za rażącą bezczynność. WSA rozpatrywał też inną, bardzo podobną skargę. Obywatelka Ukrainy złożyła wniosek w wojewódzkim urzędzie we wrześniu zeszłego roku. Wojewoda rozpatrywał sprawę przed siedem miesięcy, aż w końcu został zmuszony wyrokiem do jej szybkiego załatwienia. Dodatkowo musiał wypłacić po 2 tys. zł obu pokrzywdzonym.

Zmiany na lepsze

Sądy powiedziały dość postępowaniom urzędników, którzy tłumaczą się z opóźnień kłopotami kadrowymi i zmianami organizacyjnymi. Wygląda na to, że magistraty wzięły sobie to do serca. W krytykowanym urzędzie na Dolnym Śląsku postanowiono rozwiązać problem zatrudniając 35 nowych osób. Sporo zmian zaszło delegaturze w Legnicy. Powstaje tam nowoczesna sala do obsługi klienta, w której można przyjąć 22 osoby jednocześnie. Niebawem ma zacząć działać zintegrowany system obsługi klientów „Przybysz”. Podobne systemy działają już na Pomorzu i w Wielkopolsce. W Małopolsce i na Mazowszu uruchomiono w urzędach „szybką ścieżkę” dla pracodawców składających kompletne wnioski. Na nowych zasadach działa tryb obsługi bieżącej dla wnioskówprzesłanych przez portal praca.gov.pl.

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(271)
Magda Gremi P...
6 lat temu
Z tego powodu zdecydowanie lepiej dla pracownika, ale i przedsiębiorcy współpracować z dobrą agencją pracy. Z naszego doświadczenia wynika, że obecnie sprawa wygląda dużo lepiej. Urzędy pracują sprawniej. Na uzyskanie zezwolenia, na co często decydują się nasi pracownicy w trakcie pracy na oświadczenie, czeka się nie 6-7 miesięcy, a w zależności od urzędu obecnie od 2 tygodni do 1,5 miesiąca. Można zatem "bezboleśnie" kontynuować pracę. Procedury są dość jasne, a wiele urzędów wspiera merytorycznie firmy będące z nimi w relacji. Jeden z większych problemów to różne procedury wyliczeń czasu, który pozostał cudzoziemcowi na legalną pracę w Polsce. Należy być w tym celu w stałym kontakcie z instytucjami, które odpowiadają za nadzór i kontrole w tym zakresie, np. Strażą Graniczną. Jako agencja wspieramy naszych pracowników w kwestiach formalnych dotyczących składania wniosków (np. ubieganie się o kartę pobytu, na która czeka się jednak dużo dłużej). Zapraszam na naszą stronę i do kontaktu celem wyjaśnienia powyższych
Just True
6 lat temu
Żałosna polityka głupków nie mających pojęcia o zarządzaniu
Grace
6 lat temu
oni wcale nie chcą pracować tylko zarabiać. Ukraińcy są leniwi , jak nie pilnujesz - nie robią nic.
Jacek
6 lat temu
Ilu tych uchodźców z tej Ukrainy tu przyjedzie??? Rząd PiSu twierdzi, że nie wpuszcza uchodźców, a przecież według obecnej władzy Ukraińcy to właśnie uchodźcy.
Ala
6 lat temu
Zamiast sprowadzac obcokrajowców to lepiej zrobic cos by przekonać rodakow do powrotu
...
Następna strona