Notowania

Pracujący w Polsce Ukraińcy chcą podwyżek. Ich oczekiwania wzrosły od maja nawet o jedną trzecią

Według szacunków NBP w 2016 roku pracowało w Polsce 1,2 mln Ukraińców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Artur Sasik/ EAST NEWS)

Pracujący w Polsce Ukraińcy chcą więcej zarabiać, a ich pensje tylko od maja wzrosły nawet od jedną trzecią. Takie dane podaje firma Upper Job, która przygotowała na ten temat raport. Jak pokazują dane agencji i pośredników pracy, największe oczekiwania płacowe wśród przybyszów ze Wschodu mają pracownicy fizyczni.

Z raportu Upper Job wynika, że jeszcze w maju pracownicy fizyczni z Ukrainy za godzinę pracy otrzymywali 9 zł netto, a w lipcu stawka ta wzrosła do 12 złotych. Oznacza to wzrost o 33 proc.

W przypadku murarzy stawka godzinowa netto w maju wynosiła 20 zł, a w lipcu podskoczyła do 25 zł, czyli o jedną czwartą. Na jeszcze wyższe zarobki mogą liczyć tynkarze. W okresie maj-lipiec ich godzinowe zarobki wzrosły z 25 do 30 złotych - o jedną piątą.

Najmniej, bo o 17 proc., wzrosły oczekiwania płacowe kucharzy. W maju zarabiali 12 złotych netto za godzinę, a w lipcu mogą liczyć na 14 złotych.

- Wzrost oczekiwań płacowych tłumaczymy kilkoma czynnikami. Po pierwsze, ruszyły prace sezonowe, po drugie polscy pracodawcy wciąż poszukują i chcą zatrudniać pracowników ze Wschodu i wreszcie znaczący wpływ miała liberalizacja przepisów wizowych Unii Europejskiej dla Ukraińców - wskazuje Iwona Załuska, członek zarządu Upper Job.

Wideo: Ukraińcy w Polsce: moja mama zarabia w miesiąc tyle, ile ja w 2 dni

Masowy napływ Ukraińców do Polski nie ustaje. Jak pokazują dane Straży Granicznej, tylko przez pierwsze 3 dni obowiązywania bezwizowego ruchu między Polską a Ukrainą naszą wschodnią granicę przekroczyło 8 tysięcy Ukraińców.

O ile wcześniej zdecydowana większość wjeżdżających do Polski imigrantów zarobkowych z Ukrainy planowało podjąć pracę w naszym kraju, teraz coraz więcej myśli o pracy na Zachodzie. Obawiają się tego przedsiębiorcy, którzy zmagają się z niedoborem polskich pracowników.

Według szacunków Narodowego Banku Polskiego, w 2016 roku pracowało w Polsce 1,2 mln Ukraińców.

Badanie powstało na podstawie danych zebranych przez ukraińskich partnerów, agencji i pośredników pracy współpracujących z Upper Job.

Upper Job to agencja pośrednictwa pracy, która specjalizuje się w pozyskiwaniu pracowników ze Wschodu. Spółka posiada 4 przedstawicielstwa na Ukrainie: w Kijowie, we Lwowie, w Łucku i Winnicy. W lipcu otworzyła biuro na Dworcu Zachodnim w Warszawie. Upper Job należy do grupy kapitałowej Upper Finance.

Tagi: ukraińcy w polsce, wiadomości, praca, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2017

saraUkraińcy to swoje wymagania odnośnie zarobków niech stawiają ukraińskim władzom.Nie będzie w Polsce rządzić ukrainiec !!!!!!!!!

12-07-2017

JanekW Polsce panuje bezpłacie a nie bezrobocie bo za 1400 na 2 3 zmiany przezyc sie nie da jak nie mamy kąta u mamusi, kawalerka w pipiduwie to koszt 1000 … Czytaj całość

11-07-2017

DoświadczonyPolscy pracodawcy zmagają się z niedoborem pracowników właśnie ze względu na niskie płace , pracować tylko po to aby przeżyć od wypłaty do wypłaty i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (190)