Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraińcy w Polsce. Zarabiają nieźle, wydają zaskakująco mało

29
Podziel się:

75 proc. Ukraińców w Polsce zarabia miesięcznie na rękę powyżej 2,5 tys. zł. Wyniki najnowszego „Barometru Imigracji Zarobkowej” pokazują, że Ukraińcy zarabiają na analogicznych stanowiskach tyle samo co Polacy, a czasami nawet więcej.

Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu cały rośnie. Pracodawcy uważają, że coraz trudniej też skusić pracownika zza wschodniej granicy.
Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu cały rośnie. Pracodawcy uważają, że coraz trudniej też skusić pracownika zza wschodniej granicy. (Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

75 proc. Ukraińców w Polsce zarabia miesięcznie na rękę powyżej 2,5 tys. zł. Wyniki najnowszego „Barometru Imigracji Zarobkowej” pokazują, że Ukraińcy zarabiają na analogicznych stanowiskach tyle samo co Polacy, a czasami nawet więcej.

Analizy Personnel Service, firmy zajmującej się rekrutacją pracowników z Ukrainy na rzecz polskich pracodawców, pokazują, że 3 na 4 Ukraińców w Polsce zarabia 2,5 tys. zł netto, a 15 proc. deklaruje kwotę wyższą niż 3,5 tys. zł

Co trzecia firma płaci naszym wschodnim sąsiadom od 13,7 do 15 zł brutto za godzinę, 16 proc. od 16 do 20 zł brutto, a co dziesiąty pracodawca oferuje stawkę powyżej 20 zł brutto. Często jest jednak tak, że Ukraińcy w Polsce pracują więcej godzin niż zwyczajowe osiem.

Pracodawcy kuszą benefitami

Ukraińcy starają się przy tym żyć skromnie. Prawie 9 na 10 z pracujących Ukraińców na swoje miesięczne utrzymanie w Polsce wydaje mniej niż 1000 zł. Na dosyć niskie koszty życia wpływ mają benefity oferowane przez pracodawców.

Zobacz także: To nie życie, to przeżycie - Ukraińcy w Polsce oszczędzają jak mogą. "Tak to widzę"

- Oprócz odpowiedniej pensji, dla Ukraińców liczą się dodatkowe benefity. Dzięki temu praca w Polsce jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla Ukraińców, bo mogą sporo zaoszczędzić – mówi Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service, komentując „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018”.

Połowa Ukraińców pracujących w naszym kraju ma zapewnione mieszkanie, a co trzeci wyżywienie. Na trzecim miejscu najczęściej oferowanych benefitów znalazł się transport do pracy – 28 proc. wskazań, podobna liczba pracowników ma darmowy internet – 27 proc.

- Ze względu na dodatkowe koszty, zatrudnianie kadry ze Wschodu jest często droższe niż znalezienie pracownika na rynku. Nierzadko jest to jednak jedyny sposób, by wypełnić luki kadrowe – podkreśla Krzysztof Inglot z Personnel Service. - Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu cały czas rośnie. W porównaniu do I półrocza br. wzrosło aż o 10 p.p. - mówi Krzysztof Inglot.

- Co więcej, wyniki naszego raportu wskazują, że co siódmy pracodawca w Polsce uważa, że obecnie jest trudniej o ukraińskiego pracownika - dodaje.

Utrzymanie za mniej niż 200 zł

Benefity otrzymywane przez pracodawców pozwalają Ukraińcom mało wydawać i sporo zaoszczędzić. Jak pokazało badanie, na swoje utrzymanie 39 proc. Ukraińców wydaje od 200 do 500 zł miesięcznie, a co piąty nawet mniej niż 200 zł. W kwocie od 500 do 1000 zł mieści się 29 proc. imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Wydatki jednak powoli rosną – w pierwszym półroczu 2018 r. mniej niż 500 zł wydawało 66 proc., obecnie jest to 59 proc.

Zarobki to drugi, zaraz po bliskości geograficznej, najczęściej wskazywany przez Ukraińców powód wyboru Polski na miejsce imigracji zarobkowej. Tak odpowiedziało 51 proc. respondentów – o 9 p.p. więcej niż w poprzedniej edycji „Barometru Imigracji Zarobkowej”. Nie bez znaczenia jest też język, na tyle podobny, że nie musi stanowić bariery.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(29)
Ja31
4 lata temu
Wiśta do pracy zapchlone ukrainki. Nie prześpię się z żadnym facetem który umoczył ukrę
.
4 lata temu
Pracuje w magazynie biedronki i Ukrainiec zarabia mniej pracuje więcej dni w miesiącu i robi szybciej niż 70% Polaków więc nie dziwię się że pracodawca woli Ukraińca. Ukrainiec idzie robi a Polak zawsze musi coś dodać że źle że nie dobrze że za ciężko.
Dominik
4 lata temu
Naszym płacą mniej bo wiedzą że i tak ci co pracują nie wyjadą, bo im wygodnie więc się zgodzą na niższą pensję. Ukrainiec może szybciej zmienić pracę i miejsce zamieszkania. W sek w tym że płace już dawno mogłyby być większe - tylko po co więcej płacić i pieniądze tracić tym co i tak zostaną (zawsze miejscowy będzie miał mniej).
dzidacapri
4 lata temu
Nawet załatwiają się i myją w pracy żeby zaoszczędzić . Dziady
klient
4 lata temu
Ostatnio robiłem zakupy w "Biedronce". Nie mogłem znaleźć pewnego artykułu, więc zapytałem pracowniczki, która układała towar na półce. Niestety, niczego się nie dowiedziałem, ponieważ pani nie znała języka polskiego. Do tego była opryskliwa i nieuprzejma. Czy my klienci, mamy się uczyć ukraińskiego, żeby porozumieć się w polskim sklepie?!
...
Następna strona