Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraińcy w Polsce. Zarabiają nieźle, wydają zaskakująco mało

29
Podziel się

75 proc. Ukraińców w Polsce zarabia miesięcznie na rękę powyżej 2,5 tys. zł. Wyniki najnowszego „Barometru Imigracji Zarobkowej” pokazują, że Ukraińcy zarabiają na analogicznych stanowiskach tyle samo co Polacy, a czasami nawet więcej.

Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu cały rośnie. Pracodawcy uważają, że coraz trudniej też skusić pracownika zza wschodniej granicy.
Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu cały rośnie. Pracodawcy uważają, że coraz trudniej też skusić pracownika zza wschodniej granicy. (Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
bDIkgkjp

75 proc. Ukraińców w Polsce zarabia miesięcznie na rękę powyżej 2,5 tys. zł. Wyniki najnowszego „Barometru Imigracji Zarobkowej” pokazują, że Ukraińcy zarabiają na analogicznych stanowiskach tyle samo co Polacy, a czasami nawet więcej.

Analizy Personnel Service, firmy zajmującej się rekrutacją pracowników z Ukrainy na rzecz polskich pracodawców, pokazują, że 3 na 4 Ukraińców w Polsce zarabia 2,5 tys. zł netto, a 15 proc. deklaruje kwotę wyższą niż 3,5 tys. zł

Co trzecia firma płaci naszym wschodnim sąsiadom od 13,7 do 15 zł brutto za godzinę, 16 proc. od 16 do 20 zł brutto, a co dziesiąty pracodawca oferuje stawkę powyżej 20 zł brutto. Często jest jednak tak, że Ukraińcy w Polsce pracują więcej godzin niż zwyczajowe osiem.

bDIkgkjr

Pracodawcy kuszą benefitami

Ukraińcy starają się przy tym żyć skromnie. Prawie 9 na 10 z pracujących Ukraińców na swoje miesięczne utrzymanie w Polsce wydaje mniej niż 1000 zł. Na dosyć niskie koszty życia wpływ mają benefity oferowane przez pracodawców.

Zobacz także: To nie życie, to przeżycie - Ukraińcy w Polsce oszczędzają jak mogą. "Tak to widzę"

bDIkgkjx

- Oprócz odpowiedniej pensji, dla Ukraińców liczą się dodatkowe benefity. Dzięki temu praca w Polsce jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla Ukraińców, bo mogą sporo zaoszczędzić – mówi Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service, komentując „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018”.

Połowa Ukraińców pracujących w naszym kraju ma zapewnione mieszkanie, a co trzeci wyżywienie. Na trzecim miejscu najczęściej oferowanych benefitów znalazł się transport do pracy – 28 proc. wskazań, podobna liczba pracowników ma darmowy internet – 27 proc.

- Ze względu na dodatkowe koszty, zatrudnianie kadry ze Wschodu jest często droższe niż znalezienie pracownika na rynku. Nierzadko jest to jednak jedyny sposób, by wypełnić luki kadrowe – podkreśla Krzysztof Inglot z Personnel Service. - Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu cały czas rośnie. W porównaniu do I półrocza br. wzrosło aż o 10 p.p. - mówi Krzysztof Inglot.

- Co więcej, wyniki naszego raportu wskazują, że co siódmy pracodawca w Polsce uważa, że obecnie jest trudniej o ukraińskiego pracownika - dodaje.

bDIkgkjy

Utrzymanie za mniej niż 200 zł

Benefity otrzymywane przez pracodawców pozwalają Ukraińcom mało wydawać i sporo zaoszczędzić. Jak pokazało badanie, na swoje utrzymanie 39 proc. Ukraińców wydaje od 200 do 500 zł miesięcznie, a co piąty nawet mniej niż 200 zł. W kwocie od 500 do 1000 zł mieści się 29 proc. imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Wydatki jednak powoli rosną – w pierwszym półroczu 2018 r. mniej niż 500 zł wydawało 66 proc., obecnie jest to 59 proc.

Zarobki to drugi, zaraz po bliskości geograficznej, najczęściej wskazywany przez Ukraińców powód wyboru Polski na miejsce imigracji zarobkowej. Tak odpowiedziało 51 proc. respondentów – o 9 p.p. więcej niż w poprzedniej edycji „Barometru Imigracji Zarobkowej”. Nie bez znaczenia jest też język, na tyle podobny, że nie musi stanowić bariery.

bDIkgkjz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIkgkjS
praca
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(29)
jarek
2 lata temu
Po chwilowym na początku hurtowym przyjmowaniem Ukraińców przez mój zakład przyszedł czas na opamiętanie i redukcję. Nie chcą pracować, po paru dniach odchodzą i zabierają ubranie robocze i buty. Była kradzież telefonu ( jest monitoring) Do pracy przychodzą,, wczorajsi" lub nie przychodzą wcale. W sumie to teraz zakład żałuje ,że ich przyjmował , bo przez to zwolniło się kilku dobrych polskich pracowników( trudno się zgodzić aby świeżo przyjęty Ukrainiec zarabiał lepiej niż doświadczony pracownik z kilkuletnim stażem)
Dramat
2 lata temu
800 zł do ich wynagrodzenia dopłaca polski podatnik.
klient
2 lata temu
Ostatnio robiłem zakupy w "Biedronce". Nie mogłem znaleźć pewnego artykułu, więc zapytałem pracowniczki, która układała towar na półce. Niestety, niczego się nie dowiedziałem, ponieważ pani nie znała języka polskiego. Do tego była opryskliwa i nieuprzejma. Czy my klienci, mamy się uczyć ukraińskiego, żeby porozumieć się w polskim sklepie?!
bDIkgkjT
Krystian
2 lata temu
A moja żona po studiach - 2000 na łapę że wszystkimi dodatkami. Dobra zmiana!
złośnik :(
2 lata temu
Kraj jaj ............... ale święta prawda Ukrainiec ma zdecydowanie lepiej niż polak bonusy dojazd , opłata mieszkania na koszy firmy dojazd .................. w zasadzie opłacają mu to polscy pracownicy zatrudnieni w firmie a POLAK MA ZA TE BONUSY PŁACIĆ mało tego umowy poprzez firmy AGENCJE TYMCZASOWEJ PRACY MAJĄ UMOWY ( miałem sprawę w sądzie pracy i umowę czytałem ) GWARANCJA PŁACY TAKIEJ SAMEJ JAK POLAK NA TYM SAMYM STANOWISKU ........................ JEŚLI TO NIE DYSKRYMINACJA TO CO ....................... CHCIAŁBYM ZOBACZYĆ NIEMCÓW JAK BY PŁACILI POLKOWI TO SAMO CO JEMU I DAWALI TAKIE BONUSY gdyby jeszcze to byli fachowcy ale po polsku nie gada polak za niego odpowiada jak problem to ma to gdzieś on tu tylko robi np. pakuje szkoda gadać KRAJ Z KTÓREGO W LEGALNY SPOSÓB WYMUSZA SIĘ WYJAZD OBYWATELI BO NIE STAĆ ICH NA ŻYCIE W POLSCE to polska nasz ojczyzna ..................................... zaje fajna przyszłość przed nami ..........
...
Następna strona