Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraińskie sankcje wobec Rosji. Tych produktów Kijów już nie chce

0
Podziel się:

43 produkty spożywcze, a wśród nich pieczywo, wołowina, piwo, czy żywność dla niemowląt, znalazły się na liście rosyjskich wyrobów, których od 10 stycznia nie będzie można wwieźć na Ukrainę.

Ukraińskie sankcje wobec Rosji. Tych produktów Kijów już nie chce
(Michal Kosc / AGENCJA WSCHOD / REPORTER)

43 produkty spożywcze, wśród nich pieczywo, wołowina, piwo, czy żywność dla niemowląt, znalazły się na liście rosyjskich wyrobów, których od 10 stycznia nie będzie można wwieźć na Ukrainę. Rząd w Kijowie właśnie zatwierdził nowe sankcje. To kolejna odsłona ukraińsko-rosyjskiego konfliktu.

Jak podała rosyjska agencja informacyjna TASS, sankcje mają obowiązywać od 10 stycznia do 6 sierpnia, chyba że wcześniej Rosja zniesie swój zakaz importu ukraińskich produktów do obszaru celnego Federacji Rosyjskiej.

Ukraiński rząd zakazał przywozu na Ukrainę rosyjskiego chleba i wypieków, ciastek, czekolady, wołowiny, ryb, palonej kawy, czarnej herbaty, żywności dla niemowląt, papierosów z filtrem, piwa, wódki i innych towarów.

24 grudnia ukraiński parlament uchwalił ustawę pozwalającą rządowi podjąć "dodatkowe środki” w przypadku nieprzyjaznych zachowań innych państw. Chodzi głównie o możliwość nakładania dodatkowych sankcji czy odebrania przywilejów celnych. Ustawa jest z kolei odwetem za zawieszenie przez Rosjan umowy o wolnym handlu z Ukrainą.

Ponadto - jak donosi TASS - Ukraina podniosła także cła przywozowe na towary rosyjskie. Ukraiński rząd poinformował w oświadczeniu, że cła mają być podniesione na okres jednego roku.

Od początku roku do Rosji nie można wwozić produktów rolnych i żywności wyprodukowanych na Ukrainie. To rosyjska reakcja na zacieśnienie relacji handlowych między Ukrainą a Unią Europejską. 1 stycznia zaczęło obowiązywać porozumienie o strefie wolnego handlu - to najważniejsza część umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią, o którą wybuchł rosyjsko-ukraiński konflikt. Rosjanie tłumaczą, że w tej sytuacji muszą chronić swoich producentów i dlatego wprowadzili zakaz importu żywności z Ukrainy.

Zobacz też: * *"Rosja to nie jest dziki step czy busz afrykański"

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)