Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ulgi na dzieci w górę. Zobacz, ile zaoszczędzisz

0
Podziel się:

Rządowa propozycja ma kosztować w 2015 roku budżet około 1,1 mld zł.

Ulgi na dzieci w górę. Zobacz, ile zaoszczędzisz
(loooby/iStockphoto)
bEKUezxN

Podwyższenie o 20 proc. ulg podatkowych na trzecie i kolejne dziecko oraz umożliwienie pełnego wykorzystania ulgi przez najmniej zarabiające rodziny - taki będzie skutek zmian w PIT uchwalonych przez Sejm.

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która powstała w resorcie finansów. Dzięki ustawie ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł.

Drugi element przepisów zakłada, że podatnik, który obecnie płaci za niski podatek, by odliczyć pełną ulgę będzie mógł otrzymać zwrot kwoty stanowiącej różnicę między przysługującym mu pełnym odliczeniem, a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym. Zwrot nie będzie mógł przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

bEKUezxP

Zgodnie z obliczeniami rządu rodzina z jednym dzieckiem będzie mogła maksymalnie odliczyć w zeznaniu podatkowym 1 tys. 112,04 zł; z dwójką dzieci - 2 tys. 224,08 zł; z trójką dzieci - 4 tys. 224,12 zł; z czwórką dzieci - 6 tys. 924,12 zł, a z pięciorgiem - 9 tys. 624,12 zł.

Podczas wcześniejszych prac nad właśnie uchwaloną ustawą wiceminister finansów Janusz Cichoń wskazywał, że głównym celem zmian jest poprawa sytuacji finansowej rodzin wychowujących dzieci.

Podawał też przykład rodziny, w której jeden z małżonków pracuje i uzyskuje minimalną pensję w wysokości 1680 zł (1750 zł w 2015 r.), a drugi wychowuje trójkę dzieci. Obecnie taka rodzina otrzymałaby zwrot z tytułu ulgi w wysokości 430 zł, czyli tyle, ile wynosi ich podatek. Tym samym rodzina taka może wykorzystać tylko część ulgi. Z kolei według nowej propozycji urząd skarbowy wypłaci małżeństwu dodatkowo kwotę 3 tys. 793 zł, czyli niewykorzystaną ulgę.

Rządowa propozycja ma kosztować w 2015 r. budżet ok. 1,1 mld zł, ale nie będzie mieć wpływu na dochody samorządów.

bEKUezxV

Zgodnie z nowymi przepisami podatnicy będą mogli rozliczyć przyznane ulgi w rozliczeniach podatkowych za 2014 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm całkowicie zgodny w kwestii dzieci To _ jedna z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych ustaw w tej kadencji Sejmu _.
Ulga na dzieci. Będzie wliczana do dochodu? Opracowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o PIT przewiduje zmianę polegającą na zwiększeniu o 20 proc. ulgi podatkowej na wychowanie trzeciego i kolejnego dziecka.
Tyle rodzin zyska na zmianach w podatkach Projekt przewiduje zwiększenie o 20 proc. ulgi na wychowanie trzeciego i kolejnego dziecka.
bEKUezyq
ulga na dzieci
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)