Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ułożono pierwszą nitkę Nord Stream

0
Podziel się

Na razie trzy odcinki gazociągu nie są połączone. Gaz ma popłynąć rurą do końca tego roku.

Ułożono pierwszą nitkę Nord Stream
(nord-stream.com)
bEgJEuOd

Na dnie Bałtyku ułożyło pierwszą nitkę Gazociągu Północnego - poinformował inwestor konsorcjum Nord Stream. Na razie trzy odcinki gazociągu nie są jeszcze połączone, ich zespawanie nastąpi wiosną i latem bieżącego roku.

Trzy odcinki pierwszego gazociągu o łącznej długości 1224 km zostaną połączone na morzu w dwóch miejscach. Odcinek spoczywający na dnie Zatoki Fińskiej zostanie zespawany na głębokości 80 metrów z odcinkiem środkowym jeszcze wiosną, natomiast latem w okolicy szwedzkiej wyspy Gotlandia (110 m głębokości) złączone zostaną pozostałe dwie części gazociągu.

Pierwszy gaz z Rosji do Niemiec ma popłynąć po koniec 2011 roku, a budowa drugiej nitki gazociągu ma zakończyć się w 2012 roku.

bEgJEuOf

_ Z uwagi na niedawne wydarzenia na świecie, które wzmogły zaniepokojenie energią jądrową oraz niepewność odnośnie do dostaw paliw z Afryki Północnej, nasz kluczowy projekt nabrał jeszcze większego znaczenia dla Europy i Rosji _ - twierdzi w komunikacie prasowym Matthias Warnig, dyrektor zarządzający Nord Stream. Stwierdza, że _ dzięki prywatnemu projektowi Nord Stream o wartości 7,4 mld euro, Europa będzie wkrótce zabezpieczona w dostawy gazu z Rosji z jednego z największych złóż tego surowca na świecie na co najmniej 50 lat _.

Nord Stream poinformował, że zainwestuje 40 milionów euro w kompleksowy system monitoringu środowiska, w skład którego będzie wchodzić m.in. około tysiąca miejsc pomiarowych, z których próbki badane będą pod kątem 16 parametrów. Próbki mają być pobierane podczas budowy gazociągu i przez okres 3 pierwszych lat jego funkcjonowania. "Rzeczywiste oddziaływanie gazociągu na środowisko jest niższe niż zakładaliśmy w naszych wstępnych ocenach - podkreśla Matthias Warnig.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t92013.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nord;stream;bezpieczny;-;twierdza;niemcy,109,0,819565.html) Nord Stream bezpieczny - twierdzą Niemcy Niemiecki minister środowiska Norbert Roettgen przekonuje, że gazociąg jest wyposażony w instalacje natychmiastowego zamknięcia rury, wyłączenia transportu gazu w przypadku uszkodzeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t90380.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/porty;ida;do;sadu;chodzi;o;nord;stream,0,0,805888.html) Porty idą do sądu. Chodzi o Nord Stream Zarząd Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu odwołał się do sądu od decyzji niemieckiego urzędu, który odrzucił polskie zastrzeżenia w sprawie głębokości ułożenia Gazociągu Północnego.
bEgJEuOG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)