Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Umowa gazowa jest niekorzystna?

0
Podziel się

Tak twierdzą politycy PiS. - Mamy zapewnione dostawy gazu - odpowiadają PO i PSL.

Umowa gazowa jest niekorzystna?
(PAP/Tomasz Gzell)
bDHPIugR

Tak twierdzą politycy PiS. - Mamy zapewnione dostawy gazu - odpowiadają PO i PSL. Według SLD, w związku z ostatecznym kształtem kontraktu, rząd powinien przedstawić informację o nowej polityce energetycznej.

na zdjęciu wicepremierzy Polski i Rosji Waldemar Pawlak oraz Igor Sieczin po podpisaniu umowy gazowej

Podpisane dziś porozumienie dotyczące zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski o około 2 mld m sześc. rocznie wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak chwali za stabilne dostawy gazu do Polski do 2022 roku.

bDHPIugT

Porozumienie krytykuje PiS. - _ Jest to umowa niekorzystna, spowoduje podwyżki cen gazu _ - ocenił szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński. W jego opinii, umowa spowoduje, że _ będziemy mieli nadwyżkę bardzo drogiego gazu _.

Ograniczone pole manewru

_ - Umowa gazowa jest niekorzystna dla kieszeni przeciętnego obywatela. Gaz będzie znacznie droższy. Powoduje ponadto ograniczenie pola manewru do gry związanej z oddaniem do użytku gazoportu w Świnoujściu _ - powiedział Brudziński na piątkowej konferencji prasowej.

Zdaniem Brudzińskiego zaakceptowanie umowy w tym kształcie może spowodować nieopłacalność ekonomiczną gazoportu w Świnoujściu. _ To co mogłoby być źródłem dywersyfikacji, w tej chwili zostaje zmarnowane _ - ocenił.

bDHPIugZ

Brudziński ocenił, że rząd wykazywał determinację w podpisaniu umowy gazowej z Rosją, jednocześnie wykazał brak determinacji w sprawie budowy gazociągu północnego. _ Przy świadomym grzechu zaniechania ze strony Donalda Tuska i ministra Sikorskiego konsorcjum Nord Stream położyło gazociąg na podejściu portu Szczecin-Świnoujście na głębokości uniemożliwiającej podejście statków o zanurzeniu poniżej 15 metrów _ - powiedział Brudziński.

Pawlak _ zaspokoił żądania opozycji _

Z kolei poseł PO Antoni Mężydło stwierdził, że ogólnie pozytywnie trzeba ocenić umowę gazową. Mężydło powiedział, że mimo iż wicepremier Pawlak _ miał inne plany _, to zaspokoił także żądania opozycji dotyczące tego, żeby okres dotyczący dostaw gazu do Polski oraz jego tranzytu przez nasz kraj nie był za długi.

Wcześniejsza wersja porozumienia zakładała dostawy rosyjskiego gazu do 2037 r., a jego tranzyt przez Polskę - do 2045 r. Ostatecznie jednak zrezygnowano z przedłużenia tych terminów. W podpisanej wersji porozumienia tranzyt jest przewidziany do 2019 r.

bDHPIuha

Poseł PO zastanawiał się, czy to dobrze, bo - jak stwierdził - zużycie gazu będzie wzrastało wraz z bogaceniem się kraju. _ Nie możemy zostać bez gazu _ - mówił. Jak podkreślił, nie można dziś narazić naszych przedsiębiorstw na wypadnięcie z rynku i produkcja musi iść.

W jego opinii, w umowie tak to zostało skalkulowane, że _ gazu powinno wystarczyć _. Za jedyny minus umowy uznał cenę gazu, trochę - według niego - za wysoką, która, jak mówił - _ odbiega w górę _ od cen rynkowych. Mężydło ocenił jednak, że nie było tu innej możliwości, bo - według niego - gdyby była, to zostałaby wynegocjowana.

Dostawy gazu kluczowe

Z kolei Janusz Piechociński z PSL stwierdził, że kluczowe jest, iż mamy zapewnione dostawy gazu, a nasze bezpieczeństwo energetyczne wzrosło. _ I powinniśmy starać się o to, aby przez Polską przechodziło jak najwięcej gazociągów, bo na tym można nie tylko zarobić, ale zwiększa się własne bezpieczeństwo _ - powiedział PAP polityk PSL.

bDHPIuhb

Ale - jak podkreślił - bez względu na zagwarantowane dostawy i ich ceny, bardzo istotne jest aby nie być zależnym od jakiegokolwiek z zewnętrznych źródeł energii. Dlatego - według niego - należy skupić się na ograniczaniu energochłonności polskiej gospodarki, budowaniu europejskiego systemu gazowego, zwiększeniu własnego wydobycia i wykorzystaniu wszędzie gdzie można maksymalnie dużo energii odnawialnej.

Ocenił też, że sprawa negocjacji porozumienia gazowego z Rosją pokazała, że polska polityka jest _ niewydolna z punktu widzenia zachowywania się przy negocjowaniu tak trudnych, ważnych i znaczących dla gospodarki oraz sytuacji społecznej spraw _. _ Bo bardzo dużo z tych różnic w patrzeniu na tę umowę i jej zawartość docierało do naszych kontrahentów otwarcie, nawet biały wywiad nie był potrzebny _ - dodał.

Natomiast polityk SLD Marek Wikiński odnosząc się do podpisania umowy gazowej stwierdził, że _ lepiej późno niż wcale _. Jednocześnie zapowiedział, że SLD będzie się domagał od rządu wyjaśnień, dlaczego jeszcze w lutym tego roku _ tłumaczono nam, że niezbędne jest zawarcie kontraktu do 2047 r. na znacznie większe ilości gazu, a teraz sukcesem odtrąbia się kontrakt do 2022 _.

bDHPIuhc

Według niego, trzeba się zastanowić, czy w związku z tym rząd nie powinien przedstawić nowej polityki energetycznej. Ponadto - dodał Wikiński - trzeba mieć nadzieję, że Unia Europejska _ nie będzie nas zbyt mocno krytykować _ za formę zawarcia tej umowy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;z;rosja;podpisana,226,0,701410.html) Umowa gazowa z Rosją podpisana Polska i Rosja podpisały kontrakt gazowy, który będzie obowiązywał do 2022 r. Zwiększa on dostawy gazu do Polski o 2 mld metrów sześciennych rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t114925.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;z;rosja;podpisana;bez;zgody;brukseli,141,0,701581.html) Umowa gazowa z Rosją podpisana. Bez zgody Brukseli Umowa będzie obowiązywała do 2022 roku. Zwiększa dostawy gazu do Polski o 2 mld metrów sześciennych rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;chce;zobaczyc;umowe;gazowa;grozi;trybunalem,69,0,700997.html) Bruksela chce zobaczyć umowę gazową, grozi trybunałem Tusk: Niecierpliwość Komisji jest nieuzasadniona.
bDHPIuhu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)