Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz
08.09.2010 07:41

Umowa gazowa to wielkie ustępstwo na rzecz Rosji?

Tzw. raport Naimskiego ma nieść bardzo niekorzystne dla rządu informacje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/iStockphoto)

*Jakość umowy gazowej z Rosją podważa ekspertyza, która trafiła na biurko prezydenta na krótko przed katastrofą smoleńską. Dokument przekazany Lechowi Kaczyńskiemu, znany jako raport Naimskiego, był miażdżący dla rządu PO - PSL. *

Raport Naimskiego mówił, że w rozmowach gazowych z Rosją przegrywamy na wszystkich siedmiu płaszczyznach negocjacji. O istnieniu takiego dokumentu pisze _ Nasz Dziennik _. Według niego, Polska zgodziła się np. na osłabienie swojej pozycji w organach zarządzających polsko-rosyjską spółką EuRoPol Gaz.

Wielką porażką było też dobrowolne zrzeczenie się przez EuRoPol Gaz egzekucji od Gazpromu roszczeń za tranzyt gazu w 2006 roku, w wysokości 25 mln dolarów, które rosyjskiej spółce nakazał zapłacić moskiewski sąd arbitrażowy (faktyczne długi Gazpromu były kilka razy wyższe). W konsekwencji tego stracono możliwość ubiegania się o wypłacenie przez Gazprom kolejnych, większych już roszczeń, tym razem za lata 2007-2009. Gazprom utrzymał także pozycję monopolisty w dostawach dla PGNiG aż do 2037 roku.

Gazeta pisze, że po zapoznaniu się z raportem Lech Kaczyński zastanawiał się nad prawnymi możliwościami zablokowania umów z Gazpromem. Działania te przerwała jednak jego dramatyczna śmierć 10 kwietnia pod Smoleńskiem.

Wicepremier Waldemar Pawlak twierdzi,że nie mamy wyjścia i trzeba podpisać nowy kontrakt z Gazpromem.Tymczasem przeczy temu samo PGNiG, potwierdzając, iż ma zawarty także kontrakt z niemiecką spółką E.ON AG. Spółka ta jest w stanie dostarczyć nam gaz pod warunkiem, że będzie zgoda polityczna na przesył tego surowca np. z kierunku ukraińskiego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;wlacza;sie;w;gazowe;negocjacje;z;rosja,13,0,666893.html) Unia włącza się w gazowe negocjacje z Rosją Pawlak: Trzeba będzie renegocjować kilka punktów umowy gazowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t75545.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;nadal;niechetna;polsko-rosyjskiej;umowie;gazowej,241,0,665073.html) Unia nadal niechętna polsko-rosyjskiej umowie gazowej Zdaniem Waldemara Pawlaka urzędnicy KE są sceptyczni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;zadowolona;z;opoznienia;umowy;polski;z;rosja,238,0,617454.html) Unia zadowolona z opóźnienia umowy Polski z Rosją Chodzi o porozumienie w sprawie dostaw gazu do Polski.
Tagi: gaz, rosja, umowa, raport, naimski, kaczyński, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz