Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umowa gazowa z Rosją coraz bliżej

0
Podziel się:

Pawlak: Możemy ją podpisać już jutro. PiS: Umowa bardziej uzależni nas od Gazpromu.

Umowa gazowa z Rosją coraz bliżej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polska może jutro podpisać nową umowę gazową z Rosją. Poinformował o tym wicepremier i minister gospodarkiWaldemar Pawlakzastrzegając jednak, że umowa zostanie podpisana, jeśli zostaną rozwiązane kwestie techniczne.

Wicepremier podkreślił, żew umowie udało się wynegocjować wiele korzystnych rozwiązań. Polska będzie też miała, jego zdaniem, zapewnione dostawy gazu ziemnego po korzystnych cenach.

POSŁUCHAJ WALDEMARA PAWLAKA:

(Dźwięk: IAR)

Pawlak oświadczył, że Polska w żaden sposób nie będzie uczestniczyć w projekcie budowy Gazociągu Północnego:

POSŁUCHAJ WALDEMARA PAWLAKA:


(Dźwięk: IAR)

Zdaniem Pawlaka, dla Polski bardziej korzystna byłabybudowa drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Wicepremier nie wykluczył jednak, że Polska będzie sprowadzać gaz różnego, w tym rosyjskiego pochodzenia, z Niemiec.

PiS: Umowa jeszcze bardziej uzależni nad od Rosji

Posłowie PiS skrytykowali rząd za plany zaakceptowania polsko-rosyjskiej umowy na dostawy gazu. Według nich, w obecnym kształcie doprowadzi ona do uzależnienia naszego kraju od Gazpromu i będzie negatywnie skutkowała przez wiele lat.

Polska od ubiegłego roku negocjuje z Rosjanami dodatkowe dostawy gazu do Polski od 2010 r. w związku z wygaśnięciem kontraktu z rosyjsko-ukraińskim RosUkrEnergo (RUE), który dostarczał do Polski 2,3 mld m sześc. gazu rocznie. PGNiG poinformowało, że porozumiało się z Gazpromem w sprawie zwiększenia dostaw, a także przedłużenia istniejącego kontraktu do 2037 roku.

_ - Rząd PO-PSL chce uzależnić Polskę od jednego dostawcy _- podkreśliła wiceszefowa PiSAleksandra Natalli-Świat na konferencji prasowej w Sejmie.

_ _

Natalli-Świat zwróciła uwagę, że aż 92 proc. importowanego przez nasz kraj gazu pochodzi z Rosji, podczas gdy w Czechach jest to 75 procent.

>Paweł Poncyljuszzaznaczył, że umowa gazowa z Rosją, poprzez monopol jaki zdobędzie Gazprom, będzie skutkowała wzrostem cen tego surowca dla odbiorców oraz zagrożenie naszego bezpieczeństwa energetycznego.

_ - Podpisanie umowy oznacza uzależnienie Polski na 28 lat. Dzisiaj Polska ma kontrakt jamalski do 2020 roku. Nie ma pilnej potrzeby w kategoriach czasowych, aby renegocjować ten kontrakt _ - argumentował.

Poncyljusz podkreślił, że umowa spowoduje, iż Polska otrzyma więcej gazu niż potrzebuje. Ocenił, że może ona również zmarginalizować rolę planowanego terminala LNG w Świnoujściu.

_ W sensie ekonomicznym powstaje pytanie, czy terminal się opłaca, jeżeli małe ilości gazu mają być przez niego sprowadzane. Ten terminal powinien być bardzo istotnym elementem dostaw gazu do Polski a nie instalacją zapleczową na wypadek nieprzewidzianych sytuacji _ -powiedział

| KONTRAKT GAZOWY Z ROSJĄ: |
| --- |
| Potrzeba podpisania nowego kontraktu wynika z zerwania kontraktu na dostawy gazu przez spółkę RosUkrEnergo. Stało się to po styczniowej wojnie gazowej między Rosją a Ukrainą. Spółka dostarczała Polsce 2,3 miliarda metrów sześciennych gazu. W czerwcu PGNiG podpisało z Gazpromem 3-miesięczny kontrakt na miliard metrów sześciennych paliwa. Zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi około 14 miliardów metrów sześciennych, z czego około 30 procent stanowi wydobycie krajowe. W 2008 roku Gazprom Export dostarczył do Polski ponad 7 miliardów metrów sześciennych gazu. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)