Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy. Poroszenko: ratyfikacja w przyszłym tygodniu

0
Podziel się:

- Walka z korupcją jest tak samo ważna, jak walka o pokój. Przez kolejne pięć lat będziemy zmieniać państwo. Zachętą będzie perspektywa członkostwa w UE - podkreślił prezydent Ukrainy.

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy. Poroszenko: ratyfikacja w przyszłym tygodniu
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził dziś, że w przyszłym tygodniu parlament jego kraju ratyfikuje umowę stowarzyszeniową z UE. W tym samym czasie umowę ratyfikuje Parlament Europejski - oświadczył szef państwa ukraińskiego.

_ Ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej będzie jednym z najważniejszych momentów w historii mojego kraju _ - powiedział Poroszenko otwierając w Kijowie 11. konferencję Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), stowarzyszenia działającego na rzecz zbliżenia Ukrainy z UE.

Prezydent poinformował, że Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy i PE ratyfikują umowę stowarzyszeniową we wtorek, 16 września.

Poroszenko wyraził nadzieję, że po ratyfikacji porozumienia o stowarzyszeniu UE da Ukrainie perspektywę członkostwa. _ Ukraińcy zdali bardzo trudny egzamin, by tę perspektywę otrzymać. Byłoby nie w porządku, gdybyśmy jej nie dostali _ - zaznaczył.

Poroszenko uważa, że zbliżenie z UE jest szansą na przeprowadzenie reform w jego kraju, czemu ma służyć strategia _ Ukraina-2020 _. W jej ramach Ukraińcy mają zamiar m.in. zwalczyć korupcję.

_ Walka z korupcją jest tak samo ważna, jak walka o pokój. Korupcja jak rak paraliżuje Ukrainę. Wprowadzamy strategię reform "Ukraina-2020". Przez kolejne pięć lat będziemy zmieniać państwo. Zachętą będzie perspektywa członkostwa w UE _ - podkreślił.

Szef państwa ukraińskiego oświadczył także, że zaostrzenie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji świadczy o solidarności państw unijnych z Ukrainą.

_ UE pokazała swoją jedność i solidarność z Ukrainą. Pokazała, że Ukraina jest jej bliska mimo tego, że w państwach UE także są problemy. Takie same podejście (wobec Ukrainy) odczułem na szczycie NATO w Newport _ - powiedział.

_ Unia Europejska zaczyna być prawdziwym partnerem Ukrainy _ - dodał Poroszenko. Prezydent powtórzył, że jego kraj liczy, iż niebawem uzyska od Stanów Zjednoczonych status specjalnego sojusznika spoza NATO.

_ Walczymy dziś nie tylko o niepodległość i integralność terytorialną mojego kraju. Trwa walka o bezpieczeństwo światowe. Bronimy naszych wspólnych wartości i dlatego jesteśmy silniejsi od innych _ - oświadczył Poroszenko.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)