Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mniej unijnych pieniędzy na rolnictwo. Polska może stracić kilka miliardów euro

17
Podziel się

Komisja Europejska chce mocno ograniczyć fundusze na rolnictwo. Choć rolnicy nie odczują bardzo cięć w dopłatach, to znacznie zmniejszy się fundusz rozwoju obszarów wiejskich. Łącznie Polska może stracić od 5 do 7 mld euro.

Polska straci miliardy, choć same dopłaty dla rolników zmniejsza się nieznacznie.
Polska straci miliardy, choć same dopłaty dla rolników zmniejsza się nieznacznie. (Lukasz Piecyk/REPORTER)
bEreZFWt

Komisja Europejska chce mocno ograniczyć fundusze na rolnictwo. Choć rolnicy nie odczują bardzo cięć w dopłatach, to znacznie zmniejszy się fundusz rozwoju obszarów wiejskich. Polska może stracić od 5 do 7 mld euro.
Polska traci 5-7 mld. euro w porównaniu z obecnym budżetem UE

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-komisja-europejska-przedstawila-polsce-propozycje-ws-budzetu,nId,2588900#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan chce, by budżet na lata 2021-2027 wyniósł 365 mld euro, a to o 5 proc. mniej niż obecnie. Co z tego wynika dla Polski?

bEreZFWv

Według propozycji Komisji Europejskiej Polska ma dostać aż o 25 proc. mniej z funduszu rozwoju obszarów wiejskich. Dopłaty bezpośrednie dla rolników mają być mniejsze o 1 proc.

Pula dopłat bezpośrednich dla rolników wyniesie 21,2 mld euro z uwzględnieniem inflacji. Jeśli chodzi o wsparcie wsi, to dla Polski w latach 2021-2027 przewidziano 9,2 mln euro, a to mniej o ok. 25 proc. niż w obecnym budżecie.

Zobacz także: Polska firma pomaga rozwijać rolnictwo w Afryce. Zobacz wideo:
bEreZFWB

Łącznie propozycje Komisji Europejskiej oznaczają od 5 do 7 mld euro mniej dla Polski niż w przypadku aktualnego budżetu.

Komisja chce również ograniczyć możliwość przesuwania pieniędzy z puli na modernizację do puli na dopłaty. Teraz można tak przesuwać 25 proc. środków, a ma to być ograniczone do 15 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEreZFWW
wiadomości
KOMENTARZE
(17)
solo
3 lata temu
Patrzcie z czego żyjecie.Polscy rolnicy w tym roku "dzięki" suszy stracą kilka miliardów złotych,ale jakoś "dobra zmiana" nie bierze sobie tego do głowy tylko pieprzy dyrdymały o ziołach. plony zbóż na podlasiu spadływ porównaniu z rokiem ubiegłym o co najmniej 40 procent
wania
3 lata temu
Tak żyje sie pod okupacją zachodnią jak u teściowej w przystępach.
hORnET
3 lata temu
prezes musi pomachać szabelką
bEreZFWX
January
3 lata temu
Brawo Jurgiel, tak trzymać!
paul
3 lata temu
I bardzo dobrze rolnictwo powinno płacić podatki jak w Australii, Nowej Zelandii a nie ciągle dotowane, jeśli już dotować to żywność ekologiczną, a tak tworzymy patologię na wsi, mają po 2 hektary a jeżdżą na taryfach i płacą tylko krus skandal.