Notowania

gaz
09.12.2008 16:27

Unia apeluje: Czas skończyć spór o gaz

Komisarz ds. energii wezwał Rosję i Ukrainę to rozwiązania sporu o płatność za gaz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Unijny komisarz do spraw energii, Andris Piebalgs wezwał we wtorek Rosję i Ukrainę to rozwiązania sporu o płatność za gaz.

Podobny konflikt zagroził wstrzymaniem dostaw gazu do Europy w styczniu 2006 roku. Rzecznik komisarza powiedział, że chroniczny charakter tego sporu jest szczególnie niepokojący dla UE.

_ - Komisarz wzywa obydwie strony do osiągnięcia ostatecznego porozumienia, które rozwiąże problem raz na zawsze i tak szybko jak to możliwe _ - podkreślił rzecznik w rozmowie z Reuterem.

System gazociągów, który powstał jeszcze w czasach ZSRR, transportuje z Rosji przez Ukrainę jedną piątą europejskiego gazu. UE niepokoi się, że nieporozumienia między tymi krajami doprowadzą do ponownego odcięcia dostaw gazu dla Europy.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Ukraina odda Rosji gazowy dług ]( http://news.money.pl/artykul/ukraina;odda;rosji;gazowy;dlug,117,0,406645.html )
* [ Gazprom do Ukraińców: Oddajcie dług! ]( http://news.money.pl/artykul/gazprom;do;ukraincow;oddajcie;dlug,185,0,386233.html )

Gazprom twierdzi, że Ukraina winna jest mu 2,4 mld dolarów za dostawy gazu od września do listopada oraz karne odsetki za zwłokę. Zdaniem Ukrainy zaległości wynoszą tylko 2 mld dolarów.

Wystarczająco duże rezerwy gazu w Europie i Ukrainie oraz porozumienia pomiędzy krajami UE, gwarantujące wzajemną pomoc w sytuacjach krytycznych, powinny zapobiec kryzysowi na wypadek wstrzymania dostaw.

_ - Urzędnicy Komisji spotkają się z przedstawicielami Gazpromu. Delegacje UE w Moskwie i Kijowie również prowadzą intensywne rozmowy _ w sprawie rozwiązania sporu - dodał rzecznik.

Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz