Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia dopłaci 80 mln euro do gazoportu w Świnoujściu

0
Podziel się:

Z tej kwoty 55 mln euro ma iść na budowę części lądowej terminalu.

Unia dopłaci 80 mln euro do gazoportu w Świnoujściu
(centrum prasowe Gaz-System SA)

55 z 80 mln euro dofinansowania przeznaczone jest na budowę części lądowej terminalu LNG. Pozostałe 25 mln euro otrzyma Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście na realizację części morskiej inwestycji.

Środki pochodzą z tzw. Recovery Plan. To program Komisji Europejskiej mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE. W ramach tego programu KE wybrała 43 europejskie projekty energetyczne, w tym m.in. budowę polskiego terminalu LNG.

_ - Dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych na kwotę 80 mln euro w ramach Programu Recovery to bardzo dobra wiadomość, bo każda bezzwrotna dotacja obniża koszt budowy gazoportu _ - powiedział prezes Polskiego LNG SA Zbigniew Rapciak.

_ - Będziemy zabiegali o kolejne środki w ramach programów europejskich, bo szacujemy, że dzięki nim cała inwestycja może być tańsza nawet o miliard złotych _ - dodał.

Polskie LNG ubiega się także o 456 mln zł wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, finansowanego głównie ze środków unijnych. _ Decyzja o przyznaniu tych środków spodziewana jest przed końcem roku _ - stwierdziła rzeczniczka spółki Polskie LNG Justyna Bracha-Rutkowska.

Około 1 mld zł na inwestycję to środki własne, które zostaną przekazane przez Gaz-System - właściciela Polskiego LNG; budowa terminalu LNG będzie kosztowała 2,9 mld zł.

Bracha-Rutkowska poinformowała, że finansowaniem inwestycji zainteresowane są także banki komercyjne, z którymi podpisano list intencyjny na kwotę ok. 750 mln euro. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zapewni finansowanie w wysokości do 200 mln euro. Prowadzone są także rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Budowa terminalu LNG została uznana przez rząd za strategiczną inwestycję dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ponieważ umożliwi Polsce odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Powstający w Świnoujściu terminal LNG pozwoli na odbiór do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m sześc. (obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m sześc. gazu rocznie). To pierwsza tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej zakończenie planowane jest na 30 czerwca 2014 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t74304.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazoport;w;swinoujsciu;dostanie;unijne;wsparcie,72,0,686408.html) Gazoport w Świnoujściu dostanie unijne wsparcie Pieniądze były blokowane przez rząd niemiecki. Nie zgłasza on jednak więcej zastrzeżeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazoport;w;swinoujsciu;powstanie;do;2014,59,0,679483.html) Gazoport w Świnoujściu powstanie do 2014 Dzięki niemu będzie można pozyskać drogą morską 5 mld metrów sześc. gazu rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/bedzie;wojna;gazoportow;na;polskim;wybrzezu,245,0,635381.html) Będzie wojna gazoportów na polskim wybrzeżu PGNiG postawi w Zatoce Puckiej konkurenta dla budowanego w Świnoujściu gazoportu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)