Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia walczy z papierosami, ale Stanisław Kalemba przewiduje zmiany

0
Podziel się:

Na posiedzeniu ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej większość krajów podkreślała, że u nich rodziny często w bardzo biednych rejonach produkują liście tytoniowe i z tego żyją.

Unia walczy z papierosami, ale Stanisław Kalemba przewiduje zmiany
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział w Brukseli, że jest optymistą jeśli chodzi o możliwe zmiany w dyrektywie tytoniowej, to znaczy zrezygnowanie z wyeliminowania papierosów typu slim. Irlandzka prezydencja proponuje, by nie zakazywać slimów w Unii.

W maju ministrowie rolnictwa 10 krajów skrytykowali projekt Komisji Europejskiej dyrektywy tytoniowej, która zakłada zakaz sprzedaży papierosów typu slim i aromatycznych m.in. mentolowych. Zdaniem tych państw projekt uderza w sektor tytoniowy i może doprowadzić do utraty miejsc pracy. Także jedna z komisji Parlamentu Europejskiego opowiedziała się we wtorek przeciwko zakazowi sprzedaży papierosów slim i mentolowych. Ponadto rezygnację z takiego zakazu proponuje w projekcie wniosków z piątkowego spotkania ministrów ds. zdrowia irlandzka prezydencja.

_ - Jestem optymistą, że przynajmniej w części będą to inne rozwiązania od propozycji KE. Przypomnę, że palacze będą używali tytoniu. Jak już będą się podtruwali, to lepiej, żeby był to tytoń pochodzący z Unii _- powiedział Kalemba. Dodał, że w Polsce tytoń uprawia około 10 tysięcy rodzin.

Podkreślił, że na posiedzeniu ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej większość krajów podkreślała, że u nich rodziny często w bardzo biednych rejonach na małych powierzchniach produkują liście tytoniowe i z tego żyją. _ - Natomiast też byliśmy zgodni co do tego, że zdrowie należy chronić i palenie tytoniu należy ograniczać _ - tłumaczył polski minister.

Podkreślił, że dla Polski bardzo ważne jest utrzymanie produkcji tytoniów aromatycznych, w tym mentolowych i papierosów slim. _ - Tutaj są różne sygnały; raczej jest skłonność do tego, żeby utrzymać produkcję papierosów slim. To są też miejsca pracy i różne ograniczenia mogą doprowadzić do tego, że palacze będą palili te papierosy, natomiast będą one pochodziły z przemytu _ - podkreślił Kalemba. Dodał, że chodzi też o znaczne wpływy do budżetu.

_ - Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy, uważam, że przyjęcie tej dyrektywy w proponowanej wersji jest niedobrym rozwiązaniem dla Polski _ - podsumował.

Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do ilości producentem tytoniu w UE. W naszym kraju jest 6 fabryk, które zatrudniają 6 tys. osób. Tytoń uprawia 14,5 tys. gospodarstw rolnych. 70 proc. produkcji trafia na eksport. W 2012 r. wartość eksportu wyniosła 1 mld zł, co oznacza, że sprzedaż branży tytoniowej stanowi 36 proc. wartości eksportu rolno-spożywczego.

Czytaj więcej w Money.pl
Od dziś palacze na cenzurowanym Szef rządu przypominał w specjalnych video clipach, że Rosja jest na jednym z pierwszych miejsc na świecie pod względem liczby osób palących.
Polska walczy z Unią o papierosy Polska opowiada się za utrzymaniem sprzedaży papierosów mentolowych i typu slim.
Zakaz e-papierosów w miejscach publicznych Złożenie w Sejmie projektu ustawy zakazującej używania e-papierosów i sprzedaży ich nieletnim zapowiedział poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)