Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia wyłoży 250 mln euro na modernizację elkektrowni Bełchatów

0
Podziel się:

Na liście Brukseli znalazła się też budowa gazoportu.

Unia wyłoży 250 mln euro na modernizację elkektrowni Bełchatów
(EPA/PAP)

Dwa polskie projekty energetyczne mogą otrzymać dofinansowanie z unijnego budżetu w ramach programu pobudzania europejskiej gospodarki. Elektrownia w Bełchatowie i terminal gazowy w Świnoujściu są na liście projektów, które Komisja Europejska chce sfinansować z zaoszczędzonych w budżecie środków w wysokości 5 miliardów euro.

Zgodę na to muszą jeszcze wyrazić kraje członkowskie.

Elektrownia w Bełchatowie ma otrzymać 250 milionów euro i została wybrana przez Brukselę w związku z planowaną instalacją wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Ponadto Bruksela chce przekazać 80 milionów euro na budowę terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.

Raport Money.pl
*W ciągu najbliższych pięciu lat skazani jesteśmy na rosyjski gaz * Przez blisko 20 lat analizowano kilka projektów inwestycji mających nas uniezależnić od rosyjskich dostaw. Najbliższy realizacji jest projekt budowy gazoportu i import skroplonego gazu, oraz realizacja międzynarodowego projektu Nabucco. zobacz raport Money.pl

Wybrany też został projekt dofinansowania gazociągu Skanled z Norwegii do Szwecji i Danii, i dalej do Polski. Na dofinansowanie może liczyć także polsko-niemiecka propozycja budowy elektrowni wiatrowej nowej generacji, oraz połączenie energetyczne bałtyckiej elektrowni wiatrowej z sieciami w Danii, Szwecji, Niemcami i Polską.

Pierwsze miejsce na liście unijnych projektów energetycznych zajmuje rurociąg Nabucco, który miałby tłoczyć gaz z regionu kaspijskiego do Europy z pominięciem Rosji. Bruksela chce przekazać na budowę 350 milionów euro.

Komisja Europejska przygotowała listę konkretnych projektów, bo domagały się tego unijne rządy, w tym polski, i od tego uzależniały zgodę na przekazanie zaoszczędzonych 5 miliardów euro na pobudzanie unijnej gospodarki.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)