Notowania

dofinansowanie
18.02.2012 12:03

Unijne dofinansowanie na gniazdach bocianów. Absurd?

Gniazda na Warmii zostaną oznakowane tablicami z informacją o dofinansowaniu przez UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alexbruda /sxc.hu)

Gniazda bocianów na Warmii zostaną oznakowane tablicami z informacją o dofinansowaniu przez UE. Zdaniem urzędników z Olsztyna, którzy zamówili tablice, takie są wymogi wsparcia programów ochrony przyrody z unijnych funduszy. Inni jednak sądzą, że to _ urzędniczy absurd _.

Tablice z ocynkowanej blachy mają zawisnąć pod platformami utrzymującymi bocianie gniazda i na słupach energetycznych w cennej przyrodniczo części regionu, nazywanej Ostoją Warmińską. Na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie takie oznakowanie wykona i zamontuje firma reklamowa, wybrana w przetargu.

Dyrektor olsztyńskiej Dyrekcji Stanisław Dąbrowski powiedział, że zamówienie ma związek z promocją projektu ochrony populacji bociana białego, który uzyskał środki unijne w wysokości 6,5 mln zł. Za część tych pieniędzy kupiono konstrukcje, będące podstawą gniazd i zmodernizowano urządzenia energetyczne dla bezpieczeństwa ptaków.

_ - Można to różnie odbierać, ale taki jest wymóg formalny projektów realizowanych przy dofinansowaniu unijnym i musimy go spełnić. Podobnie, jak w przypadku budowy dróg od beneficjentów wymagane są tablice informujące, skąd pochodzą pieniądze i jaki to program _ - wyjaśnił Dąbrowski.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/57/m196153.jpg ) ] (http://tech.money.pl/30-mln-eur-unijnego-dofinansowania-na-nowe-szczepionki-0-973068.html) *30 mln EUR unijnego dofinansowania na nowe szczepionki * Właśnie ruszył nowy, współfinansowany przez UE projekt, którego celem jest przyśpieszenie prac nad nowoczesnymi i skutecznymi technologiami immunizacji do tworzenia nowej generacji szczepionek dla ludzi. Zgodnie z zamówieniem na 80 tabliczkach znajdzie się napis _ sfinansowano ze środków Unii Europejskiej _ oraz nazwa i numeracja projektu wspierającego ochronę populacji bociana. Na stu kolejnych jako fundator będzie figurował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pierwsze tabliczki mają zawisnąć na słupach w marcu, jeszcze przed przylotem bocianów, pozostałe powinny być dostarczone do siedziby regionalnej dyrekcji w Olsztynie.

Olsztyński urząd zamówił również naklejki, kilkanaście wykonanych z pleksi i PCV, dużych tablic informacyjno-edukacyjnych na stelażach i tyle samo tablic ściennych. Zostaną one rozmieszczone w tzw. bocianiej wiosce Żywkowie i w kilku pobliskich powiatach.

Krzysztof Worobiec ze Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur _ Sadyba _ ocenił, że pomysł wieszania tabliczek pod gniazdami bocianów jest _ urzędniczym absurdem _.

Dodał, że przy spełnianiu wymogów unijnych należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jak podkreślił gniazda bocianów, podobnie jak siedliska roślin chronionych są elementem przyrody, a nie miejscem na wieszanie reklam.

_ - Te tablice staną się obiektem żartów. Turysta, który zobaczy napis o dofinansowaniu nie będzie wiedział, czy chodzi o budowę platformy, sponsorowanie przylotu bocianów, czy o dopłatę do opieki nad młodymi _ - powiedział Worobiec. Jego zdaniem tablice, wykonane ze sztucznych tworzyw za kilka lat trzeba będzie zutylizować.

Ostoja Warmińska, leżąca przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim, objęta jest obszarem Natura 2000, ustanowionym rozporządzeniem Ministra Środowiska w celu ochrony bociana białego. Gniazduje tutaj około tysiąca par, czyli 2 proc. krajowej populacji bociana.

Czytaj więcej o unijnych dofinansowaniach:
Przepadnie nam 5 mld złotych? Bruksela... Bieńkowska: Komisja Europejska zastanawia się nad decyzją w sprawie, przesunięcia dofinansowania z inwestycji kolejowych na drogowe.
Hodowcy kur robią sobie jaja z Unii Europejskiej Polscy hodowcy kur mają nóż na gardle, bo Unia niedługo zacznie ich ścigać.
Tagi: dofinansowanie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz