Notowania

eu2020
11.02.2010 12:18

Unijni politycy zdecydują jak pomóc Grecji

To pierwszy szczyt zwołany przez nowego prezydenta Unii Hermana Van Rompuya.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Luc Van Braekel/CC/Flickr)

Z dwugodzinnym opóźnieniem z powodu śniegu, w Brukseli rozpoczął się szczyt europejski zdominowany przez sytuację gospodarczą Unii, w tym w Grecji. To pierwszy szczyt zwołany przez nowego prezydenata Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya (na zdjęciu).

By zapewnić dyskusjom nieformalny i kameralny charakter, Van Ropmuy wyprowadził szczyt z oficjalnej siedziby Rady Europejskiej przy rondzie Schumana. Przywódcy państw UE po raz pierwszy zebrali się w secesyjnej bibliotece Solvaya, z dala od dziennikarzy. Przedstawiciele mediów nie mają wstępu nawet do parku, w którym znajduje się biblioteka. Przywódcy zasiedli przy stole sami, bez ministrów czy doradców.

Według szacunków Eurostatu, unijny PKB spadł w ubiegłym roku o 4,1 procent, a w 2010 wzrośnie o 0,7 procent.Celem spotkania, jak poinformował Van Rompuy w liście do przywódców państw UE, jest dyskusja na temat _ kierunku rozwoju polityk gospodarczych na najbliższe lata, w postaci zrewidowanej strategii wzrostu i zatrudnienia w Europie _. _ To jest nawet bardziej ważne w świetle rozwoju ostatnich wydarzeń w i poza strefą euro _ - dodał Van Rompuy, czyniąc aluzję do pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji.

W szczycie, który prawdopodobnie określi, w jaki sposób UE wspomoże Grecję, bierze udział prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. Nieoficjalnie mówi się np. o koordynacji pożyczek poszczególnych krajów, specjalnych liniach kredytowych, gwarancjach wykupu greckich obligacji.

Premier Donald Tusk uznał za najlepszą opcję _ dobrowolne składki _ udzielone przez inne kraje członkowskie, ale nie wykluczył jako rozwiązania mniej preferowanego przez Polskę unijnych euroobligacji.

*Grecja potrzebuje przejściowego wsparcia. Zobacz komentarze Bloomberg TV: *

Inicjatywę w sprawie Grecji podjęły największe gospodarki strefy euro: Francja i Niemcy. Przywódcy tych krajów prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Angela Merkel mają razem, na wspólnej konferencji prasowej, ogłosić plan politycznego wsparcia dla Grecji, którego szczegóły opracują w poniedziałek ministrowie strefy euro.

Europejska odpowiedź na problem Grecji, której zła sytuacja niesie ryzyko dla innych członków strefy euro, jak Hiszpania i Portugalia, może na drugi plan przenieść główny początkowo temat szczytu: przygotowania nowej gospodarczej strategii UE, zwanej roboczo EU2020.

Ponadto na szczycie Herman Van Rompuy chce rozmawiać o zakończonej niepowodzeniem grudniowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze i unijnej reakcji na styczniowe trzęsienie ziemi w Haiti. Belg chce powrócić do idei stworzenia europejskich sił szybkiego reagowania, które UE mogłaby szybko wysyłać w miejsce katastrof naturalnych.

Nowa strategia gospodarcza UE

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Zadanie dla Barroso: Podwoić wzrost PKB w Unii ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/zadanie;dla;barroso;podwoic;wzrost;pkb;w;unii,2,0,584194.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: eu2020, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz