Notowania

unijny budżet
26.04.2018 06:06

Unijny budżet. Stracimy miliardy, będziemy dopłacać

Obecnie jesteśmy największymi beneficjentami budżetu Unii. Ale to ma się niebawem zmienić. W latach 2021-2027 z funduszy spójności mamy dostać kilkanaście miliardów mniej niż obecnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
Mniejszy budżet dla Polski to po części efekt Brexitu

Pod koniec kolejnej następnej budżetowej, a więc 2027 roku Polska będzie więcej wpłacała do unijnej kasy, niż będzie z niej dostawała - wynika z informacji "Rzeczpospolitej".Mniejszy budżet dla Polski to po części efekt Brexitu - wiadomo, że Unia będzie miała przez do znaczniej mniej pieniędzy.

Ale są i inne powody - Polska po prostu się bogaci i poszczególne regiony zbliżają się do unijnej średniej pod względem PKB. A przez to będzie nam przysługiwać mniej pieniędzy z funduszy spójności.

Inna sprawa, że same te fundusze będą mniejsze, prawdopodobnie o 6 procent.

*Czy polskie firmy dostaną odszkodowania za Brexit? Zobacz wideo *

Praworządność a unijny budżet

Innym problemem dla Polski może się okazać powiązanie wysokości transferów w polityce spójności z praworządnością. Taki mechanizm jest obecnie opracowywany przez Komisję Europejską. Unijny komisarz ds. budżetu stwierdził nawet niedawno, że istnienie niezależnego sądownictwa powinno być warunkiem koniecznym dla wypłat funduszy.

Łącznie unijne wydatki mają wg "Rz" w nowej perspektywie budżetowej mają wynieść od 1,13 do 1,18 proc. dochodu narodowego brutto - wobec 1 proc. teraz. Jednak na dokładne informacje w tej sprawie musimy poczekać do 2 maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: unijny budżet, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-04-2018

PESYMISTYCZNY ...scenariuszNie wiadomo co będzie za parę lat . Pewnie będziemy bankrutami . Żydzi'' posmarują ''decydentom by wyłudzić nienależne miliardowe … Czytaj całość

26-04-2018

mituZapomnieliście dodać, że od początku naszej obecności w UE wpłaciliśmy 47mldE, a dostaliśmy >140mldE. To były pieniądze żeby gonić zacofanie, a nie … Czytaj całość

26-04-2018

yesPolacy to pazerne taltajstwo.To jest pomoc dla slabiej rozwinietych panstw inne panstwa tez chca cos ze wspólnego garnka cos dostac.Doplaty nie trwaja … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (339)