Notowania

Gigantyczna kara dla Banku Millenium. Chodzi o niedozwolone klauzule

Prezes UOKiK nałożył gigantyczną karę na Bank Millenium. To efekt walki zadłużonych we frankach szwajcarskich o wykreślenie z umów tzw. klauzul abuzywnych, czyli niedozwolonych zapisów, które wzmacniały pozycję banku w relacjach z klientem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Olszewski/WP)
Pod decyzją podpisał się Marek Niechciał, prezes UOKIK

Wszyscy, którzy odwiedzają stronę internetową Banku Millenium, mogą przeczytać komunikat prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o tym, że instytucja finansowa wprowadzała swoich klientów w błąd. Zaznaczono jednak, że "decyzja jest nieprawomocna".

Zobacz też, co frankowiczom obiecywał we wrześniu 2017 r. prezes ZBP:

Po wejściu w link do pełnej treści decyzji. Po krótkiej lekturze docieramy do najważniejszych postanowień, z których wynika, że prezes UOKiK po informacjach otrzymanych od klientów Banku Millenium, przeprowadził kontrolę, która wykazała, iż bank nie tylko stosował klauzule abuzywne, ale jeszcze klientom skarżącym się na nie odpowiadał w sposób niezgodny z prawdą.

Za takie działania prezes UOKiK wymierzył karę w wysokości ponad 20 mln zł. To także w oparciu o tę decyzję na stronie banku znalazł się komunikat ws. decyzji, która wciąż jest nieprawomocna. Bankowi przysługuje prawo odwołania się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Tzw. klauzule abuzywne, czyli niedozwolone postanowienia umów, są jednym z przedmiotów działań UOKiK, który prowadzi cały ich rejestr. Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego, nawet jeśli znalazły się umowie, to nie wiążą konsumentów, choć pozostała część umowy pozostaje w mocy.

Tagi: frankowicze, uokik, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-01-2018

Czytacz postówBrawo Panie Prezesie Niechciał. Teraz tylko tą karę uprawomocnić i wyegzekwować do ostatniego grosza. Do ostatniego. Jeszcze by się przydały odsetki … Czytaj całość

13-01-2018

Koczkodan2043I co z tego wynika dla kredytobiorcow? Kto dostanie 20 milionow? Nie ci ktorych okradli.

13-01-2018

Polakczyli żadna to kara a na pewno niewspółmierna do krzywdy wyrządzonej klientom, lobby bankowe rządzi Polską :(

Rozwiń komentarze (40)