Notowania

UOKiK wziął na celownik Facebooka

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr.com/CC BY 2.0/FACEBOOK(LET) Front)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające ws. spółki Facebook Ireland. Chodzi o zasady zbierania i przekazywania danych użytkowników. Urząd wstępnie sprawdził wzorce umów i regulaminy dostępne na stronie facebook.com.

Analiza dała podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego dotyczącego praktyk spółki Facebook Ireland - podano w komunikacie.

- W trakcie postępowania przeanalizujemy zasady zbierania i przekazywania danych użytkowników. Sprawdzimy również czy wzorce umów mogą w inny sposób naruszać prawa konsumentów – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Prezes urzędu, Marek Niechciał tłumaczy też w komunikacie, że wstępna analiza regulaminu serwisu społecznościowego budzi podejrzenia, że serwis niedokładnie określa sposób wykorzystywania danych osobowych użytkowników.

Jako przykład urząd wymienia klauzulę dotyczącą zbierania informacji o użytkowniku. Pojawiają się w niej nieprecyzyjne sformułowania jak "uzasadniony czas" czy "firmy będące częścią Facebooka". Tym samym konsument może nie wiedzieć, jakie dane o nim zostaną zgromadzone, jak długo będą przechowywane i komu dokładnie mogą być przekazane - podkreślono w komunikacie.

Prezes UOKiK Marek Niechciał mówi, że podobne działania ws. Facebooka są prowadzone również przez odpowiednie organy w Niemczech, Francji czy we Włoszech.

- Kraje europejskie coraz większą uwagę zwracają na duże platformy internetowe, które pozornie są darmowe, jednak konsumenci płacą za korzystanie z nich swoimi danymi osobowymi – dodaje.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone przez UOKiK toczone jest w sprawie, a nie przeciwko jakiemukolwiek podmiotowi. Zebrane informacje mogą natomiast prowadzić do postawienia zarzutów i wszczęcia przeciwko przedsiębiorcy postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów - podsumowano.

Tagi: uokik, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, e-biznes
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-12-2016

gtZablokować do czasu wyjaśnienia.

29-12-2016

berserkerCoś mi się widzi, że to jakiś rodzaj zemsty politycznej za blokowanie stron narodowców...

30-12-2016

qwerrtyNajlepsza strona na Facebooku to ta z przyciskiem Likwidacja konta.

Rozwiń komentarze (6)