Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK: Dostawcy prądu łamią prawa konsumentów

0
Podziel się:

Urząd skontrolował 13 przedsiębiorców energetycznych. U wszystkich znalazł nieprawidłowości.

UOKiK: Dostawcy prądu łamią prawa konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pierwszy raz kontrolował sprzedawców i dostawców prądu. Według raportu z kontroli umów stosowanych przez przedsiębiorców energetycznych, prawa konsumentów korzystających z ich usług nie zawsze są przestrzegane.

Wśród przeanalizowanych 44 wzorców umów, aż 37 zawierało nieprawidłowości. Urząd stwierdził aż 37, różnego rodzaju uchybień. Najczęściej Prezes Urzędu kwestionowała postanowienia ograniczające odpowiedzialność przedsiębiorcy za nienależyte wykonanie umowy oraz niezamieszczanie w kontrakcie wymaganych przez prawo informacji. Dziesięć firm nie określiło terminu płatności w umowie, a dwanaście - przyznało sobie jednostronne prawo do rozwiązania kontraktu z odbiorcą.

Wątpliwości budziły m.in. zapisy wyłączające odpowiedzialność dostawców za wyłączenia prądu z powodu wystąpienia m.in. strajku, ulewnych deszczy, mrozu, wichur. Według przedsiębiorców jest to siła wyższa. UOKiK uważa, że sytuacje wyjątkowe, takie jak warunki atmosferyczne, czy strajki nie zawsze mogą być uznane za siłę wyższą. W szczególności tak nazwane nie mogą być sytuacje występujące cyklicznie i dające się przewidzieć – np. opady śniegu zimą w naszej części Europy.

_ - Duża liczba nieprawidłowości dotyczyła również niedopełnienia obowiązków informacyjnych wynikających z prawa energetycznego, m.in. braku określenia odpowiedzialności przedsiębiorcy za niedotrzymanie warunków umowy _ - stwierdziła prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

- _ Chodzi o brak otrzymywania przez klientów informacji jakie mają prawa, w jakim trybie mogą ich dochodzić. W konsekwencji nie mając wiedzy nie mogą dochodzić roszczeń, które są im przynależne _ - dodała.

Po przeprowadzonej kontroli Prezes Urzędu zdecydowała skierować pozwy o uznanie za niedozwolone postanowień stosowanych przez 10 przedsiębiorstw energetycznych, oraz wszcząć 13 postępowań w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Kontroli zostały poddane umowy oraz egulaminy stosowane przez największych przedsiębiorców energetycznych - sprzedawców oraz dystrybutorów prądu: : Enea oraz Enea Operator z Poznania, Energa Obrót oraz Energa Operator z Gdańska, EnergiaPro z Wrocławia, Enion z Krakowa, PGE Dystrybucja z Lublina, PGE Obrót z Rzeszowa, RWE Stoen Operator oraz RWE Polska z Warszawy, Tauron Sprzedaż z Krakowa, Vattenfall Distribution Poland oraz Vattenfall Sales Poland z Gliwic.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t46820.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;spodziewaja;sie;niedoborow;pradu,253,0,837373.html) Chiny spodziewają się niedoborów prądu Tego lata w Państwie Środka spodziewane są największe w historii przerwy w dostawie prądu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t83944.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;awariach;beda;racjonowac;dostawy;pradu,47,0,826927.html) Po awariach będą racjonować dostawy prądu Rząd w Caracas wprowadził racjonowanie energii elektrycznej w 19 spośród 23 stanów Wenezueli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t112150.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;inwestuje;w;energie;200;mld;euro;w;10;lat,224,0,766176.html) Unia inwestuje w energię. 200 mld euro w 10 lat Chodzi o to, by nie było już izolowanych energetycznych wysp, jak kraje bałtyckie czy Malta.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)