Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK: pierwsza kara za monopol w gospodarce odpadami

0
Podziel się:

Wrocławska spółka Chemeko-System, jako pierwsza w Polsce, została ukarana za podwyższenie cen na odbiór śmieci.

UOKiK: pierwsza kara za monopol w gospodarce odpadami
(materiały prasowe)
bEJWnDcR

Wrocławska spółka Chemeko-System, jako pierwsza w Polsce, została ukarana za podwyższenie cen na odbiór śmieci. UOKiK podał, że firma ma zapłacić ponad 399 tys. zł za to, że wykorzystała pozycję monopolisty i cenę za odbiór odpadów komunalnych podniosła o 114 procent.

Jak powiedział dyrektor wrocławskiego oddziału Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Zbigniew Jurczyk, cena wzrosła ze 171 zł do 369 zł. Chemeko-System z Wrocławia jest właścicielem jedynej w regionie instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

_ - Zajęliśmy się tą sprawą w listopadzie. Była ewidentna, dlatego zakończyła się jako pierwsza w Polsce _ - dodał Jurczyk.

bEJWnDcT

Zdaniem dyrektora wrocławskiego oddziału UOKiK, kara może nie zostać zapłacona nawet jeszcze przez wiele miesięcy, choć ma klauzulę natychmiastowej wykonalności.

_ - Firma może się zwrócić do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i postępowanie może potrwać jeszcze nawet dwa lata _ - powiedział Jurczyk. Podkreślił, że kara to skutek wadliwego sposobu wyłaniania podmiotów gospodarczych, które wykonują zadania określone w tzw. ustawie śmieciowej.

Ukarana spółka stała się monopolistą na dolnośląskim rynku 8 listopada 2012 r., gdy Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę, w której nadał firmie status regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (tzw. RIPOK), co spowodowało włączenie jej do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Dolnośląskiego.

_ - Chemeko-System było skazane przez zarząd województwa na monopol. I na tym polega nieszczęście, że po 20 latach gospodarki rynkowej nie ma konkurencyjności, z której musiałaby wynikać niższa cena _ - podkreślił Jurczyk.

bEJWnDcZ

Przedstawiciele spółki Chemeko-System z Wrocławia nie chcieli się wypowiadać w sprawie kary; nie opublikowali również oficjalnej informacji w tej sprawie.

Stanowisko UOKiK wobec ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach było krytyczne zarówno na etapie konsultacji międzyresortowych, jak i po uchwaleniu nowego prawa. Urząd zwracał uwagę, że zastąpienie konkurencji monopolem oznaczać będzie wzrost opłat za odbiór i wywóz śmieci. Dlatego Urząd w ramach swoich kompetencji wszczął 27 postępowań.

Zdaniem urzędu właściciele nieruchomości stracili możliwość wyboru, kto i za jaką cenę odbierze od nich śmieci. Na gminy nałożono obowiązek, że mają wybierać jednego przedsiębiorcę i pobierać od mieszkańców stosowną opłatę. Samorządy miały obowiązek wybrać go w drodze przetargu, który powinien zostać rozstrzygnięty przed 1 lipca 2013 r.

Według nowych przepisów obowiązkiem samorządowców jest również zorganizowanie systemu gospodarowania odpadami. W województwach powstawały regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych, które muszą spełniać specjalistyczne wymagania.

bEJWnDda
Czytaj więcej w Money.pl
Sfinks ukarany przez UOKiK. Będzie pozew Kierownictwo spółki jest oburzone decyzją urzędu. Nie zamierzają płacić prawie 0,5 mln zł i co więcej, zapowiadają skargę do sądu.
Olbrzymia kara za wysyłanie SMS-ów Ponad 141,5 tys zł kary nałożył UOKiK na organizatora loterii SMS-owych spółkę CT Creative Team - poinformowała rzeczniczka urzędu Małgorzata Cieloch.
Zwrot w sprawie nc+. Nie przyznają się do winy To o tyle zaskakujące, że zaraz po decyzji UOKiK firma przeprosiła swoich klientów.
bEJWnDdu
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)