Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
działalność uokik
30.10.2013 21:18

UOKiK wygrał w sądzie z Getin Noble Bank

Sąd podtrzymał nałożoną na bank karę w wysokości blisko 6 mln złotych. Sprawdź za co.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

We wzorcach umownych Getin Noble Bank znalazły się niedozwolone postanowienia, nieprecyzyjnie określające obowiązki pożyczkobiorcy. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję prezes UOKiK, w tym nałożoną na spółkę karę pieniężną w wysokości blisko 6 mln złotych.

Wyrok sądu dotyczy decyzji prezes UOKiK Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel (na zdjęciu) z listopada 2011 r. Postępowanie urzędu wykazało m.in., że we wzorcach umownych wykorzystywanych do zawierania z konsumentami umów kredytowych znalazły się postanowienia tożsame z wpisanymi do rejestru klauzul niedozwolonych.

Getin Bank m.in. zobowiązywał pożyczkobiorców do przekazywania informacji o okolicznościach mogących mieć wpływ na ich zdolność kredytową i terminową spłatę kredytu, nie podał jednak kryteriów na podstawie, których można by w sposób obiektywny ustalić w jakich sytuacjach ma to następować.

Tymczasem niepoinformowanie banku skutkowało rozwiązaniem umowy. W rezultacie subiektywna ocena dokonana przez bank mogłaby być pretekstem do wypowiedzenia kontraktu i nałożenia na konsumenta obowiązku natychmiastowej spłaty zobowiązań.

Zgodnie z prawem nakładając na konsumentów obowiązek informowania o okolicznościach wpływających na zdolność spłaty kredytu, bank powinien dokładnie określić zakres i terminy przekazywania tych danych.

Sąd podzielił stanowisko Prezes UOKiK. Wyrok SOKiK w Warszawie z dnia 25 października 2013 r. (XVII Ama 2/12) nie jest prawomocny, przedsiębiorcy przysługuje apelacja.

Czytaj więcej w Money.pl
6 milionów złotych kary dla Getin Noble Banku Sąd podtrzymał wcześniejsze zarzuty UOKiK w sprawie stosowania przez bank klauzul niedozwolonych.
PKP jednak musi zapłacić wysoką karę Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy decyzję prezesa Urzędu Transportu Kolejowego nakładającą na Przewozy Regionalne prawie 0,5 mln zł kary.
SKOK surowo ukarany. Za złe praktyki - _ Osoba zaciągająca pożyczkę ma prawo wiedzieć w jakiej sytuacji wzrośnie koszt jej spłaty _ - mówi przedstawiciel UOKiK, który nałożył karę.
Deweloperzy oszukiwali? Posypały się kary UOKiK wydał 22 decyzje dotyczące spółek deweloperskich, nakładając 13 kar w łącznej wysokości blisko 700 tysięcy złotych.
Tagi: działalność uokik, uokik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz