Notowania

uokik
27.01.2010 13:25

UOKiK zgadza się na fuzje w zbrojeniówce i energetyce

AgustaWestland może kupić zakłady PZL-Świdnik.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Terry Wha/CC/Flickr)

Producent uzbrojenia i sprzętu militarnego Bumar może przejąć dwie spółki: Przemysłowy Instytut Telekomunikacji oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych Obrum. Z kolei działająca w przemyśle lotniczym spółka AgustaWestland może kupić ponad 78 proc. akcji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Urząd uznał, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji.

Bumar może zakupić 85 proc. akcji przejmowanych spółek, które zajmują się pracami badawczo-rozwojowymi z dziedziny wojskowości.

UOKiK wyraził również zgodę na sześć innych połączeń przedsiębiorstw z branż: elektrycznej, spożywczej oraz energetycznej.

W branży spożywczej, UOKiK pozwolił na utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa przez Spółdzielnię Mleczarską Sudowia oraz Laktopol, które wytwarzają produkty mleczarskie.

Kolejna zgoda UOKiK umożliwia krakowskim Zakładom Usług Energetycznych i Komunikacyjnych ZUE zakup 85 proc. akcji Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych. ZUE jest spółką zajmującą się infrastrukturą tramwajową, zaś przejmowane przedsiębiorstwo specjalizuje się głównie w infrastrukturze kolejowej.

W 2009 roku UOKiK prowadził 144 sprawy dotyczące kontroli koncentracji. W 97 przypadkach wydana została decyzja zezwalająca na przeprowadzenie transakcji, w jednym zgoda warunkowa oraz trzy zakazy.W branży energetycznej, prezes UOKiK wyraził zgodę na zakup 60 proc. akcji przedsiębiorstwa Eko-Energia przez Ekoenergetyka. Eko-Energia zajmuje się m.in. remontem maszyn elektrycznych. Ekoenergetyka nie prowadzi jeszcze działalności - jest spółką celową, utworzoną do zarządzania Eko-Energią. Ponadto Energetyka z Lubina może przejąć kontrolę nad Wojewódzkim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Legnicy. Przedsiębiorstwa zajmują się m.in. wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii cieplnej.

UOKiK zgodził się również na transakcje planowane przez spółki należące do grupy Impel. Impel Cleaning - działająca na rynku usług porządkowo-czystościowych - może przejąć spółkę Partner, która świadczy usługi outsourcingowe dla Huty Katowice. Natomiast Impel Security może połączyć się z Asekuracją - obie spółki zajmują się ochroną osób i mienia.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kary za okłamywanie klientów w reklamach ]( http://manager.money.pl/news/artykul/kary;za;oklamywanie;klientow;w;reklamach,228,0,580324.html )
* [ UOKiK wydał trzy zgody na przejęcia ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uokik;wydal;trzy;zgody;na;przejecia,200,0,577224.html )
Tagi: uokik, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz